"Спейс екс" ще включи 42 000 спътника в своето съзвездие
Наука 16.10.2019 19:32
Частната американска компания "Спейс екс" внесе искане за отпускане на допълнителни честоти на 30 хиляди свои спътника, към съществуващите 12 хиляди, съобщава Франс прес.
Американската администрация по съобщенията е внесла в Международния съюз по далекосъобщенията, предаде БТА.
в Женева 20 искания, всеки от които касае по 1500 спътника. Те ще бъдат включени в съзведието от мини-сателити "Старлинк" на компанията на Илон Мъск. Предназначението й е да осигури високоскоростен интернет на Земята с малките апарати, които ще кръжат на сравнително ниска орбита /550 километра за първата партида/. Покриването на небето със сателити ще бъде такова, че няколко от тях ще бъдат в директна връзка от всяка точка на планетата.
"Спейс екс" изстреля първата си серия от 60 спътника през месец май и групата ще влезе в действие на територаията на Канада и северната част на САЩ догодина. Според компанията ще са нужни още 24 изстрелвания, преди да бъде покрита останалата част от света.
Понастоящем в орбита има над 2 100 активни спътника. Прибавянето към тях на още 42 хиляди буди безпокойство. Астрономите се опасяват, че големият брой мини-сателити на ниска орбита ще попречи на видимостта на земните телескопи от обсерваториите.
Второто притеснение е увеличаването на космическия боклук в нискоземна орбита на разстояние от 1500-2000 километра. От "Спейс екс" съобщиха че 3 от първите нейни 60 спътника били излезли от строя. Компанията увери, че притежавала технология за извеждане от орбита на дефектиралите устройства за избягване на сблъсък с други апарати. Но един инцидент миналия месец подсказа, че процедурите все още не са изпипани докрай. /БТА
Американската администрация по съобщенията е внесла в Международния съюз по далекосъобщенията, предаде БТА.
в Женева 20 искания, всеки от които касае по 1500 спътника. Те ще бъдат включени в съзведието от мини-сателити "Старлинк" на компанията на Илон Мъск. Предназначението й е да осигури високоскоростен интернет на Земята с малките апарати, които ще кръжат на сравнително ниска орбита /550 километра за първата партида/. Покриването на небето със сателити ще бъде такова, че няколко от тях ще бъдат в директна връзка от всяка точка на планетата.
"Спейс екс" изстреля първата си серия от 60 спътника през месец май и групата ще влезе в действие на територаията на Канада и северната част на САЩ догодина. Според компанията ще са нужни още 24 изстрелвания, преди да бъде покрита останалата част от света.
Понастоящем в орбита има над 2 100 активни спътника. Прибавянето към тях на още 42 хиляди буди безпокойство. Астрономите се опасяват, че големият брой мини-сателити на ниска орбита ще попречи на видимостта на земните телескопи от обсерваториите.
Второто притеснение е увеличаването на космическия боклук в нискоземна орбита на разстояние от 1500-2000 километра. От "Спейс екс" съобщиха че 3 от първите нейни 60 спътника били излезли от строя. Компанията увери, че притежавала технология за извеждане от орбита на дефектиралите устройства за избягване на сблъсък с други апарати. Но един инцидент миналия месец подсказа, че процедурите все още не са изпипани докрай. /БТА
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци