Сирийските кюрди се обърнаха към режима в Дамаск, пожертваха ли мечтата за автономия?

ЕС и Свят 15.10.2019 14:52

След години упорита работа за установяването на фактическа автономия в северната и североизточната част на страната, сирийските кюрди бяха изоставени от американския си съюзник и принудени да се обърнат към режима, за да отблъснат турска офанзива.

Докато силите на президента Башар Асад се разполагат по турската граница в северната част на страната, се налага един въпрос: ще се наложи ли на кюрдското малцинство да изостави мечтите си за автономия?

Отслабване на автономията?

От началото през 2011 г. на конфликта, който разкъсва Сирия, кюрдите възприеха "неутрална" позиция между властта и бунтовниците, фокусирайки се върху установяване на автономията си.

След десетилетия на маргинализация от Дамаск, днес те разполагат със собствени институции, собствени сили за сигурност и училища на територия, която представлява близо една трета от територията на Сития и където са разположени основните житни и петролни полета.

Турция гледа с лошо око на политическото и териториално еманципиране на това малцинство, опасявайки се, че едно ядро на кюрдска държава пред вратите й може да галванизира сепаратистките стремежи на кюрдите на нейна територия.

Анкара определя като "терористи" основната кюрдска милиция Сили за защита на народа (СЗН).

Но този стратегически съюзник на Запада в борбата срещу групировката "Ислямска държава" - чийто последен бастион в Сирия беше превзет през март от кюрдски и арабски сили, подкрепяни от международна коалиция - досега беше под крилото на Вашингтон.

До началото на октомври присъствието на американски войски в контролираните от СЗН територии служеше като преграда срещу заплахите от турска офанзива.

Но изявлението на президента Доналд Тръмп на 7 октомври за изтегляне на американските военни от граничните райони в Сирия сложи край на дългия период на защита на кюрдите: два дни по-късно турските войски и техните съюзници започнаха мащабна офанзива срещу СЗН.

Изправени пред промяната на курса на Америка, затвърдена с изявлението за изтеглянето на близо 1000 американски войници миналата неделя, кюрдите обявиха, че са сключили сделка с Дамаск, предвиждаща разполагането на сирийската армия в техните райони.

Защо се обръщат към режима?

За шест дни бомбардировки и ожесточени боеве по суша, кюрдските сили загубиха ивица с дължина 120 км по протежението на турската граница.

Убити бяха около 130 бойци на Сирийските демократични сили (СДС), в които доминират СЗН, както и около 70 мирни жители според Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ).

В неделя кюрдските власти съобщиха за бягството на около 800 жени и деца, свързани с чуждестранни бойци на "Ислямска държава", след като Турция нанесе удари по околностите на лагер, в който бяха задържани.

Анкара обвини противниците си, че са оставили джихадистите да си идат.

СДС неведнъж бяха предупреждавали, че в случай на турска офанзива няма да могат да продължават да контролират лагерите и центровете за задържане, в които се намират хиляди предполагаеми джихадисти, включително чуждестранни, техните семейства и цивилни, което би помогнало за възраждане на "Ислямска държава".

Въпреки териториалното си поражение, преди началото на турската офанзива Ислямска държава редовно извършваше атентати в контролираните от СДС райони.

Край на автономията?

Кюрдските власти се опитват да звучат успокоително, когато говорят за сключеното споразумение с Дамаск.

Вчера те обявиха, че техните институции ще могат да продължат да работят, определяйки сделката като "военно споразумение". Високопоставен кюрдски представител Алдар Халил, го описа като "извънредна мярка".

Но сметките на Дамаск може да са различни. Сирийският режим неведнъж е напомнял, че има намерение да наложи своя суверенитет над цялата сирийска територия, включително със сила.

Започналите миналата година преговори с кюрдите по въпроса за евентуална политическа автономия бяха рязко прекратени.

Подкрепян от Русия от 2015 г. насам, режимът спечели военни победи срещу бунтовнически и джихадистки групи и днес контролира около 60 на сто от страната.

В неделя лидерът на СДС Мазлум Абди призна, че подкрепата на Дамаск ще изисква отстъпки.

"Ще трябва да направим трудни компромиси", но "между компромисите и геноцида на нашия народ, избираме живота", заяви той.

"Днес кюрдите са притиснати до стената и режимът в Дамаск се възползва в максимална степен от това", смята Карим Битар, експерт по международни отношения.

Дамаск "е в позиция на силата и със сигурност няма да направи отстъпки" в тяхна полза, уверява той. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911