Перфектна Италия си осигури участие на Евро 2020

Спорт 13.10.2019 17:40

Тимът на Италия надигра у дома Гърция с 2:0 в двубой от квалификационна група J за Европейското първенство догодина.

„Скуадра Адзура“ изигра незадоволително първо полувреме, в което не създаде кой знае какви голови опасности пред вратата на Александрос Пашалакис. Малко след час игра възпитаниците на Роберто Манчини успяха да стигнат до аванс в резултата след точно изпълнена дузпа от страна на Жоржиньо. 15 минути по-късно Федерико Бернардески оформи крайното 2:0, което прати италианците на Евро 2020. За състава това бе седма последователна група в квалификациите и отборът е вече и на практика участник в еврофиналите догодина.

В другите мачове от групата Босна и Херцеговина победи категорично Финландия с 4:1, а Армения допусна изненадваща грешна стъпка, завършвайки наравно при визитата си на Лихтенщайн. Така Италия е с 21 точки, а битката за второто място става все по-ожесточена – Финландия е с 12 пункта, а Армения и Босна с по 10. Във вторник предстоят срещите Финландия – Армения, Гърция – Босна и Херцеговина и Лихтенщайн – Италия.

В Испания празненствата по повод класиране на Евро 2020 бяха отложени. „Ла Фурия Роха“ допусна късно изравняване в добавеното време на срещата с Норвегия и завърши наравно 1:1. След равностойна част играчите на Роберт Морено поведоха на старта на втората част чрез Саул Нигес, чийто премерен изстрел изненада неприятно вратаря на домакините Руне Ярстайн.

Испанците контролираха владението на топката, но в последния четвърт час отстъпиха инициативата на норвежците. След няколко изгодни ситуации възпитаниците на Ларс Лагербек бяха възнаградени с единадесетметров наказателен удар за нарушение на стража Кепа Арисабалага срещу Омар Елабделауи. Зад топката застана Джошуа Кинг, който не остави шансове на вратаря на Челси и донесе ценната точка на Норвегия.

В другите мачове от група F Румъния и Швеция нямаха проблеми при гостуванията си на Фарьорски острови и Малта, печелейки съответно с по 3:0 и 4:0. Така Испания продължава да е лидер в подреждането с 19 точки, докато Швеция е втори с 14 пункта. Румъния е с 13, а Норвегия с 10. Във вторник предстоят срещите Фарьорски острови – Малта, Румъния – Норвегия и Швеция – Испания. В група D Грузия и Ирландия не излъчиха победител след 0:0, докато Дания пречупи Швейцария в края за успех с 1:0. /БГНЕС