Едва 12% от учениците във Варна ходят с желание на училище
Варна<+> 04.10.2019 13:27
Само 12,3% от учениците във Варна ходят с желание на училище. Това сочат данните на първото социологическо проучване в морската столица, касаещо конфликтността сред учащите, научи Moreto.net.
78,1% са дали отговор, че влизат в класните стаи с променливо чувство, а 8,1% откровено споделят, че ходят на училище с нежелание.
Проучаването обхвана 350 ученика между 14 и 18 години от варненските средни училища. Основната извадка е двустепенна на лотариен принцип по училища и по паралелки в тях, с равен дял по класове - 8, 9, 10 и 11 клас.
Голям процент от анкетираните - 40,8% заявяват, че преживяват учебните часове спокойно, но често се разсейват. 16,2% от тях признават, че се занимават с телефона, или говорят със себеседника си. 15,9% от учениците пък споделят, че изпитват напрежение да не бъдат изпитани или санкционирани със забележка.
Проучването засегна и темата за насилието в училище. 72,4 % от учениците смятат, че в образователната институция е имало прояви на насилие. 55,3% от тях отговарят, че не са изпадали в конфликтни ситуации в училище.
На въпроса: "Има ли прояви на тормоз по отношение на Вас или на Ваши съученици и какви най-често?", анкетираните посочили отговора "Да, предимно словестно".
Емпиричното социологическо проучване бе втория модул в проекта "Да надмогнем конфликта в себе си и с другите", на СНЦ "Културно пространство, съвместно с дирекция "Превенции" към Община Варна.
78,1% са дали отговор, че влизат в класните стаи с променливо чувство, а 8,1% откровено споделят, че ходят на училище с нежелание.
Проучаването обхвана 350 ученика между 14 и 18 години от варненските средни училища. Основната извадка е двустепенна на лотариен принцип по училища и по паралелки в тях, с равен дял по класове - 8, 9, 10 и 11 клас.
Голям процент от анкетираните - 40,8% заявяват, че преживяват учебните часове спокойно, но често се разсейват. 16,2% от тях признават, че се занимават с телефона, или говорят със себеседника си. 15,9% от учениците пък споделят, че изпитват напрежение да не бъдат изпитани или санкционирани със забележка.
Проучването засегна и темата за насилието в училище. 72,4 % от учениците смятат, че в образователната институция е имало прояви на насилие. 55,3% от тях отговарят, че не са изпадали в конфликтни ситуации в училище.
На въпроса: "Има ли прояви на тормоз по отношение на Вас или на Ваши съученици и какви най-често?", анкетираните посочили отговора "Да, предимно словестно".
Емпиричното социологическо проучване бе втория модул в проекта "Да надмогнем конфликта в себе си и с другите", на СНЦ "Културно пространство, съвместно с дирекция "Превенции" към Община Варна.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.