Съд: Законите за аборта в Северна Ирландия са в нарушение на правата на човека

ЕС и Свят 03.10.2019 19:58

Законите за аборта в Северна Ирландия са в нарушение на ангажиментите на Великобритания за спазване на правата на човека, постанови Върховният съд в Белфаст, предаде "Политико".

Решението идва на фона на подготовката на Обединеното кралство да приложи ново законодателство за декриминализиране на абортите в Северна Ирландия.

В момента абортът е разрешен само ако животът на жената е под риск или има риск от сериозни и трайни увреждания върху физическото и психическото здраве на жената.

Случаят беше внесен в съда от жена, на която не й е било разрешено да направи аборт в Северна Ирландия през 2013 г., въпреки че й е било заявено, че бебето е с фатална диагноза. Тя пътувала до Англия, за да направи аборт.

В мотивите си съдията подчертава, че "законът за аборта в Северна Ирландия е несъвместим с Член 8 от Европейската конвенция за правата на човека". Допълва се, че ще има допълнително заседание, за да се реши каква да бъде компенсацията.

През юли парламентът на Великобритания се съгласи да декриминализира абортите в Северна Ирландия от април 2020 г., ако не заработи ново правителство в Северна Ирландия до 21 октомври.

Парламентът на Северна Ирландия не заседава от януари 2017 г. и все още няма ново правителство. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355