Драмата с импийчмънтa в САЩ вкарва Украйна в капан в критичен момент

ЕС и Свят 03.10.2019 14:36

Много украинци смятат опитите в САЩ за импийчмънт на президента Доналд Тръмп за нечий чужд проблем, но са обезпокоени за нещо друго: че ролята на Украйна в тази афера, засягаща президента Тръмп, укрепва позициите на Русия в особено критичен момент.

Тази драма поставя в затруднено положение неопитния президент Володимир Зеленски, тъкмо когато той се опитва да покаже, че се заема с проблемите, които най-много вълнуват украинците - повсеместната корупция и въоръжения конфликт с подкрепяните от Русия сепаратисти на Изток, който погуби 13 000 души и раздели страната.

Във вторник Зеленски обяви дългоочаквано споразумение със сепаратистите, откриващо пътя за мирни преговори, които да сложат край на 5-годишните сражения, но няколко украински депутати го заклеймиха като капитулация пред Русия. Украински националисти организираха протести на култовия площад Майдан, арена на две народни въстания в Киев, а Зеленски се срещна в сряда с депутати в опит да тушира техните опасения и да спаси току-що постигнатото споразумение.

Срещу Тръмп в Конгреса започна разследване за импийчмънт, предизвикано от разкритие на разобличител, засягащо националната сигурност, за телефонен разговор между американския президент и Зеленски, състоял се на 25 юли. Разговорът касае пакет от външна помощ в размер на 250 млн. долара за Украйна, подготвян от Конгреса, но блокиран от Тръмп. Според демократите Тръмп използва тези пари като средство за натиск над Украйна да разследва неговия съперник от Демократическата партия - бившия вицепрезидент Джо Байдън, и неговия син.

По-нататък в записа на разговора се чува как украинският лидер ласкае Тръмп, критикува посланика на САЩ и европейските лидери и казва, че украинският главен прокурор е "мой човек".

Американският скандал "отслабва позициите на Зеленски в страната", каза Татяна Становая, ръководител на компанията за политически анализи R.Politik. Зеленски "даде повод за съмнение в неговата способност да бъде честен президент, - каза тя. - Това е първият голям удар срещу него" след съкрушителната му победа в украинските избори през април.

Изявленията на Зеленски в разговора също така подкрепят тезата на Кремъл, че украинските лидери са заложници на интересите на САЩ. Руски коментатори сочат за пример предстоящата продажба на противотанкови ракети на стойност 39 млн. долара за Украйна, с цел да й се помогне в битката й срещу сепаратистите. Тази помощ, обявена във вторник, е добавка към вече предоставената американска военна помощ за около 400 млн. долара.

Руският президент Владимир Путин в първото си публично изявление за телефонния разговор в сряда защити Тръмп. Той каза, че критиците на американския президент се опитват да намерят "всякакъв претекст", за да го свалят. Според Путин е нормално за Тръмп да иска от Зеленски да разследва "възможни корупционни практики", свързани с Байдън.

"Не виждам в това нищо осъдително. ... Всеки държавен лидер би направил същото", каза Путин.

Специалният прокурор на САЩ Робърт Мълър стигна до извода, че руското правителство се е намесвало в президентските избори в САЩ през 2016 г. по "мащабен и систематичен начин". Путин отрече този извод, а Тръмп многократно изрази дълбоки съмнения в тези разкрития (на Мълър).

САЩ и Европейският съюз наложиха санкции на Русия затова, че анексира Крим от Украйна през 2014 г. и подкрепя сепаратистите. Тези наказателни мерки се отразиха отрицателно на търговията между Русия и ЕС и стремежът на двете страни за прекратяване на конфликта в Украйна все повече се засилва.

Украйна върви към вероятни мирни преговори със своя ядрен съсед в ситуация, в която "Русия е в силна позиция, - каза за АП московската анализаторка Маша Липман. - Русия де факто контролира част от украинската територия, а Украйна по същите причини е в отслабено положение".

Зеленски нарече споразумението, обявено във вторник, "голяма стъпка", отстраняваща последната пречка пред дългоочаквана среща на върха между Зеленски, Путин и лидерите на Германия и Франция, които помагат като посредници.

Според други украински политици обаче то отваря вратата за "циментиране" на руското присъствие в региона. Те обвиняват администрацията на Зеленски, че изолира обществото от вземането на решения в такава критична ситуация. Много украинци също така се притесняват, че европейските партньори изоставят тяхната пропита от корупция страна и са готови да подновят бизнеса с Русия.

Активистката на борбата с корупцията Дария Каленюк смята, че телефонният разговор между Тръмп и Зеленски нанася вреда не само на Украйна, но също така "накърнява репутацията на Съединените щати като място, където има върховенство на закона и силни институции".

Сега "ще бъде много по-трудно да бъде убедено украинското ръководство, че ние трябва да продължим към приемането на западните ценности и към независими съдебна система и правоналагане", посочи тя.

От това "страда Украйна, страдат САЩ. Единствено хората в Кремъл са щастливи", добави Каленюк.

Бившият президент Петро Порошенко е сред украинците, които обвиняват Зеленски, че е клекнал пред Русия. Той се опита да се разграничи от американското разследване за импийчмънт, но призна, че се е срещал с адвоката на Тръмп - Руди Джулиани, през 2017 г. Той каза, че Джулиани е пристигнал на посещение като приятел на Украйна" и двамата са обсъждали "политическа подкрепа и инвестиции", но нищо друго. Порошенко не даде повече подробности.

Джулиани иска Украйна да разследва Байдън и неговия син Хънтър, който бе член на управителния съвет на украинската газова компания "Бурисма".

Порошенко каза пред репортери, че "никога не е говорил за търговски компании" с Тръмп, с бившия президент Барак Обама, с Байдън или "с някакви други американски официални лица".
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481