Министър Вълчев във Варна: Намалява броят на гимназистите учещи в чужбина

Варна<+> 03.10.2019 14:04

Броят на гимназистите, които отиват да учат в чужбина намалява. Това съобщи пред медии министърът на образованието Красимир Вълчев, който присъства на форум в Икономическия университет във Варна, предаде репортер на Moreto.net.

По думите му тази година издадените удостоверения на ученици, желаещи да се обучават в друга страна са 3500. През миналата година броят им е бил 4200, а в предходните години - над 5000.

"Може до някаква степен това да се дължи на Брекзит. Факт е, че има намаление, но нямаме точна информация колко българи учат в чужбина. Във всички случаи те са над 20-30 хиляди. Чуждестранните студенти в България са 12 500", заяви Вълчев.

Той посочи, че за министерството на образованието е най-важно да бъдат привлечени повече деца от български диаспори. Сред взетите мерки за това са увеличаване на приема от 400 на 2000 бройки, увеличаване на стипендиите и финансиране на кандидат-студентски курсове в училищата.

"За последните 10 години изградихме мрежа от над 300 неделни училища, в които се обучават над 300 ученици. За съжаление малка част от тях са в гимназиален етап. Родителите и децата са по-склонни да се включат в VII-VIII клас, по-малко са след това. Факт е, че имаме повече деца от новите български диаспори, които се връщат в България. Ако съдим по училищата за нетната външна миграция, последните години имаме като цяло намаление на броя на децата, които напускат страната. Най-голямото намаление на външна миграция е на ученици от ромски произход през последните 2 години", обясни министърът.

Той коментира и темата за дигитализацията в училищата.

Изпълнителната агенция по оперативна програма "Образование за интелигентен растеж" се очаква съвсем скоро да одобри проект за образованието на бъдещето. Едната е изграждането на електронна платформа за ученици с отворени образователни ресурси - уроци, фимчета, клипчета, които самите учители ще изработват, а ние ще им плащаме. Те ще бъдат свободни за ползване от всички, посочи Вълчев.

Той сподели, че министерството на образованието обмисля да въведе предмета дигитални технологии още в първи клас.

По отношение на електронните дневници, министърът обясни, че от 2400 училища, 1700 вече са преминали към тях. /moreto.net
CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361