Египетските Мюсюлмански братя са пречупени, но не и неутрализирани напълно

ЕС и Свят 01.10.2019 16:38

Забранени в Египет, пречупени от властта на Абдел Фатах ас Сиси, Мюсюлманските брата не са инициаторите на неотдавнашните улични протести, но опитаха да се възползват от тях, предимно използвайки влиянието си в социалните мрежи, според експерти.

Протестите на 20 септември, напълно неочаквани и нечувани при репресивния режим на Ас Сиси, бяха предизвикани от видеоклипове, публикувани от Испания от Мохамед Али - бизнесмен, обвиняващ държавния глава в корупция и пилеене на обществени средства.

Според анализатори, Мюсюлманските братя нямат никакви връзки с този Али, бивш предприемач, чиито видеоклипове се отличават с многословие - той твърди, че египетските власти му дължат големи суми - но криещ се в сенките. Той досега не е реагирал по никакъв начин на множество опити на АФП да се свърже с него.

Виждайки успеха на тези видеозаписи, ислямисткото братство, смазано от властта през последните години, не изпусна случая да подкрепи зародиша на протестно движение, като също призова за свалянето на Ас Сиси.

Освен със социалните мрежи, Мюсюлмански братя имат известно влияние сред телевизиите, които излъчват от чужбина, като Ал Джазира, Mekameleen и El Sharq.

Те се сблъскват с поток от послания в подкрепа на Ас Сиси в социалните мрежи и всекидневни предавания в подкрепа на президента по египетските телевизии.

"Маргинализирани младежи"

"Мюсюлманските братя се крият зад Мохамед Али, защото те нямат способността да призоват за протести", казва пред АФП Амр ал Шобаки, анализатор в Центъра за политически и стратегически изследвания Ахрам.

По тази причина, братството не "стои зад" неколкостотинте души, излезли на улиците на няколко града на 20 септември с викове "Ас Сиси оставка!", преди да бъдат бързо разпръснати, продължава Ал Шобаки.

Това изявление представлява опровержение на разпространеното в египетските медии мнение, че братството е в основата на всяко антиправителствено движение.

По-скоро ставаше дума "за младежи, маргинализирани икономически", уточнява Амр ал Шобаки.

Около един египтянин от всеки трима живее под прага на бедността, а преди три години правителството въведе строги мерки за икономии в замяна на заем от 12 милиарда долара от Международния валутен фонд.

"Божествена организация"

В този контекст на тежки икономически трудности Мюсюлманските братя все пак запазват влияние в част от населението, с предимно консервативни нрави, отбелязва Мустафа Камел ас Сайед, преподавател по политически науки в Университета на Кайро.

Те "са идея, преди да бъдат организация и при тази икономическа ситуация, тази основана на исляма идея ще продължи да привлича хора".

Основана през 1928 г. от учителя Хасан ал Бана като ислямска благотворителна организация и политическо движение, организацията "Мюсюлмански братя" бързо се разпростря, включително извън Египет.

Основно опозиционно движение от десетилетия, те бяха изтрити от египетския политически пейзаж през 2013 г., след краткия мандат на един от техните членове, Мохамед Морси.

Първият демократично избран президент на страната след бунта през 2011 г., Морси беше свален от армията, тогава ръководена от маршал Ас Сиси, след масови протести срещу управлението му.

Около 800 от поддръжниците му бяха убити през август 2013 г. в Кайро, само за един ден.

След това хиляди поддръжници на Мюсюлманските братя бяха пратени в затвора, десетки екзекутирани, а други избягаха към страни, отнасящи се по-благосклонно към техните идеи, като Катар или Туция. Морси почина по време на процеса си през юни миналата година.

През последните седмици организацията "Мюсюлмански братя", която от 2013 г. официално е обявена за "терористична", "със сигурност е извлякла изгода" от широкото медийно отразяване на видеоклиповете на Мохамед Али, използвайки ги, "за да разпространява негативен имидж на Ас Сиси", смята Ас Сайед.

Въпреки това, ако хранят надежда да се върнат по-трайно в египетския политически пейзаж, те ще трябва да се трансформират в нерелигиозна партия, смята Амр ал Шобаки.

"Те могат да се реорганизират като политическо движение като Ан Нахда в Тунис или Партията за справедливост и развитие в Мароко. Тази идея за "божествена" организация е причината, поради която се провалят от 91 години", твърди експертът.

Миналият петък, предвид масираното полицейско присъствие и серията от арести, се състояха само няколко шествия с ограничен мащаб.

Запитан за протестите на 20 септември, президентът Ас Сиси, който се срещна със своя американски съюзник Доналд Тръмп, не промени аргументите си.

"Регионът ще остане нестабилен, докато политическият ислям се опитва да вземе властта", заяви той. /БТА
CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361