Петкова: Работата в АЕЦ "Козлодуй" работи с най-високите стандарти за сигурност и безопасност
България 01.10.2019 15:38
Днес е един хубав ден за България, за българската икономика, защото мястото и ролята, която има АЕЦ "Козлодуй" в енергийната система на страната, в икономическото развитие на страната е изключително важно. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Петкова припомни, че това е централата която дава повече от 34% от електрическата енергия на страната. "Това е централата, която ни гарантира чиста енергия на достъпни цени. Това е централата, която дава възможност българските потребители, българската икономика да се възползва от нейния ресурс и възможности”, добави министърът. “С издаването на лицензията стана ясно, че нашата електроцентрала работи при спазване на най-високите стандарти за сигурност и безопасност. Тя може да се сравнява с най-сигурните ядрени централи в света. Това е едно много сериозно признание за хората, които работят в централата, за нашите колеги и партньори от "Росатом", обясни Петкова.
“Увенчаха се с успех усилията на колегите от АЕЦ "Козлодуй", усилия, които те полагат последните няколко години, за да стигнем до днешния ден и до получаване на лицензията, която ни дава възможност да продължим срока за експлоатация на 6 блок на нашата централа. Усилия, които заслужават адмирации, Усилия зад, които стои изключително висок професионализъм, много високо чувство за отговорност”, посочи още Петкова.
Тя коментира, че днешният ден е важен, защото правителството изпълни един от своите приоритети в своята управленска програма в сектор "Енергетика". "С това изпълнихме една много важна част от обществения договор, който имаме с българските граждани, за това да гарантираме сигурността на енергийната система и да осигурим на потребителите и бизнеса цена на ел. енергия, която е достъпна и енергия, която е чиста”, допълни министърът.
Петкова припомни, че този процес започна през 2012 г. "АЕЦ "Козлодуй" бележи рекордна печалба за миналата година - 167 млн. лв. За тази година за първите 8 месеца на 2019 г. нетната печалба е над 270 млн. лв.,нещо, което е достатъчно красноречиво. В централата работят хора, които са с много висок професионализъм, мотивирани да работят добре защото знаем, че всичко, което правим го правим за България, българската икономика, българската енергетика, бизнес и потребителите”, добави Теменужка Петкова.
Петкова припомни, че това е централата която дава повече от 34% от електрическата енергия на страната. "Това е централата, която ни гарантира чиста енергия на достъпни цени. Това е централата, която дава възможност българските потребители, българската икономика да се възползва от нейния ресурс и възможности”, добави министърът. “С издаването на лицензията стана ясно, че нашата електроцентрала работи при спазване на най-високите стандарти за сигурност и безопасност. Тя може да се сравнява с най-сигурните ядрени централи в света. Това е едно много сериозно признание за хората, които работят в централата, за нашите колеги и партньори от "Росатом", обясни Петкова.
“Увенчаха се с успех усилията на колегите от АЕЦ "Козлодуй", усилия, които те полагат последните няколко години, за да стигнем до днешния ден и до получаване на лицензията, която ни дава възможност да продължим срока за експлоатация на 6 блок на нашата централа. Усилия, които заслужават адмирации, Усилия зад, които стои изключително висок професионализъм, много високо чувство за отговорност”, посочи още Петкова.
Тя коментира, че днешният ден е важен, защото правителството изпълни един от своите приоритети в своята управленска програма в сектор "Енергетика". "С това изпълнихме една много важна част от обществения договор, който имаме с българските граждани, за това да гарантираме сигурността на енергийната система и да осигурим на потребителите и бизнеса цена на ел. енергия, която е достъпна и енергия, която е чиста”, допълни министърът.
Петкова припомни, че този процес започна през 2012 г. "АЕЦ "Козлодуй" бележи рекордна печалба за миналата година - 167 млн. лв. За тази година за първите 8 месеца на 2019 г. нетната печалба е над 270 млн. лв.,нещо, което е достатъчно красноречиво. В централата работят хора, които са с много висок професионализъм, мотивирани да работят добре защото знаем, че всичко, което правим го правим за България, българската икономика, българската енергетика, бизнес и потребителите”, добави Теменужка Петкова.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:55 МААЕ: Споразумението между САЩ и Иран осигурява достъп до ядрените обекти на Техеран
- 12:47 Аркади Шарков: Около 80% от доплащането в системата на здравеопазването е за лекарства
- 12:39 ПБ: Разходите на предишните управляващи бяха по-ниски „на хартия“, скриха сметките в чекмеджетата
- 12:31 ЕК предлага удължаване с още една година на статута на закрила за украинските бежанци в ЕС
- 12:23 Шампионът Карлос Насар също става посланик на туризма ни
- 12:15 МТСП ще финансира 47 проекта за достъпна жилищна среда за хора с увреждания
- 11:59 Полицаи от Германия, Полша и Румъния ще контролират шофьорите по Черноморието
- 11:52 Турски тираджия се опита да влезе у нас с бойно оръжие за цяла рота