Адв. Петя Белелиева: Прозрачността – задължително условие за успешния кмет

Избрано 01.10.2019 09:18

Вероятно всеки от нас преди избори си задава въпроса за какъв кмет би гласувал, какъв трябва да бъде и какви качества трябва да притежава един бъдещ кмет?

Хората обикновено се доверяваме на разпознаваема личност, за която имаме впечатления както за личностните качества, така и за професионалните.

Един бъдещ кмет трябва да бъде лидер, с правилния набор от управленски умения, с добър екип, с увереност, добра комyникaтивноcт, който умее да бъде решителен, да поема отговорност и да делегира такава.

За да е успешен един кмет, е важно да познава района, проблемите на хората, живущи в него и какво би могло да се подобри, като за това е изключително важно, кметът да е живял достатъчно дълго в съответното населено място.

Следва ли образованието да е водещо? В миналото имаше текст в Закона за местното самоуправление и местната администрация ( чл.41, ал.2), отменен през 2007 г., който поставяше изискване за кметовете на райони и общини, да притежават минимум образователно – квалификационна степен „бакалавър“. Нормално е това да създава проблеми в малките населени места, което е довело до отмяната му, но в големите общини считам, че е задължително бъдещият кмет да е с минимална степен на образование – бакалавър. И то не във формат, какъвто често наблюдаваме в модерните автобиографии, семинари и квалификационни курсове от университети, особено в чужбина, да се представят като степен на образование.

Изключително важно за един кмет е да не е корумпиран. Естествено за корупция може да говорим само за лица, които имат властнически правомощия, а един кандидат-кмет, неработил никога в общинска или държавна структура, няма как да знаем какъв би бил. Успешните кметове винаги поддържат високо ниво на прозрачност, без значение колко усилия им коства, защото лъжата и нечестността са най-лошите грешки на един управляващ. Веднъж изгубеното доверие, трудно може да се върне обратно.

В годините периодично се прокрадваше една радикална идея за имуществен ценз. След като всички ние изискваме един кмет да не се поддава на корупционни практики, то притежаването на нормален имуществен стандарт, за задоволяване на ежедневни потребности, би бил сериозно предимство. Когато едно лице не притежава имущество, то годно ли е да се справи с управление на общинска структура, включително във финансов план?

Всички искаме кметът да е млад, професионалист и с опит. Факт е, че различните възрастови групи влагат различен смисъл и диапазон на годините, който определят възрастово младостта. Опитът е сериозно предимство, но изисква време както за професионална реализация, така и в житейски план.

Постът на кмет е изключително отговорен, свързан с много работа, особено в големите общини, с много трудности и изисква пълна отдаденост, често за сметка на личния живот. Мога само да пожелая на бъдещите кметове много успехи в работата и всичките им усилия да бъдат насочени в името на гражданите от общината, за реални реформи във всяка област и по-доброто бъдеще. /БГНЕС

—————————-

Адвокат Петя Белелиева. Коментарът е направен специално за БГНЕС.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147