Никълъс Бърнс: Гърция може да бъде главният стабилизиращ фактор на Балканите

Избрано 24.09.2019 17:04

Съединените щати виждат в Гърция фактор за “поддържане на стабилността” в Източното Средиземноморие, каза бившият американски посланик в Гърция Никълъс Бърнс в интервю за в. „Катимерини“.

Той добавя, че след споразумението от Преспа вече няма пречки, които блокират Гърция да разшири ролята си в Югоизточна Европа. В същото време той отбелязва, че Турция се превърна в “основно главоболие” за Вашингтон.

Относно икономическите сътресения през последните 10 години, Бърнс казва, че Гърция е преживяла една от “най-опустошителните кризи на този век” и че гръцкият народ трябва да бъде “горд, че не само е оцелял, но е на път за възстановяване” . Все пак много ще зависи от „продължаващата дисциплина и ефективността на правителството в неговите икономически и инвестиционни стратегии“.

Бърнс, който също беше посланик в НАТО и се издигна до заместник-държавен секретар, вижда „успешни“ отношения между новото гръцко правителство и администрацията на президента Доналд Тръмп.

Въпрос: Как виждате перспективите на Гърция след кризата?

Никълъс Бърнс: Гърция преживя една от най-пагубните икономически кризи на този век. Мисля, че гръцкият народ трябва да се гордее, че не само оцеля, но е на път към възстановяване. Все пак разходите бяха изключително високи за гръцките семейства. Знам, че много млади хора са се преместили в Европа, САЩ и другаде, за да намерят работа. Като приятел на Гърция мога само да се надявам, че чуждестранните инвестиции се увеличават, кредитният рейтинг на Гърция се засилва и туризмът продължава да се развива успешно. Много ще зависи от продължаващата дисциплина и ефективността на правителството в неговите икономически и инвестиционни стратегии.

Въпрос: Каква роля може да играе Гърция в региона?

Никълъс Бърнс: Сега, когато въпросът за името на Македония е решен, има малко пречки пред разширяващата се роля на Гърция в Югоизточна Европа. Гърция може да бъде главната стабилизираща сила на Балканите. Тя може да продължи да бъде важен източник на подкрепа за Кипър.

Въпрос: Притеснени ли са САЩ от турския президент Реджеп Тайип Ердоган?

Никълъс Бърнс: Турция се превърна в главно главоболие за Вашингтон. По отношение на случващото се в Сирия Ердоган създава трудности, когато критикува и се противопоставя на работата на САЩ със сирийските кюрдски сили. Купувайки руската ракетна система С-400, той принуди САЩ да преустановят участието на Турция в програмата за изтребителите Ф-35. НАТО също няма да позволи на Турция да интегрира тази система в системата за противовъздушна отбрана на алианса, тъй като това би било равносилно на приемането на канцерогени в кръвта. Решението на Турция създаде голям проблем както за НАТО, така и за САЩ.

Въпрос: Как оценявате състоянието на отношенията между САЩ и Гърция?

Никълъс Бърнс: Оптимист съм, че САЩ и Гърция навлизат в нова и многообещаваща ера на нашия дълъг съюз и приятелство. Когато бях посланик в Атина между 1997 и 2001 г., това беше труден период поради разногласия с правителството на ПАСОК по Косово, тероризма и други въпроси. Сега всичко това е останало в миналото за двете страни. Гърция и САЩ укрепват връзките в икономиката и енергетиката. Двете страни работят много по-тясно заедно по отношение на НАТО и военното сътрудничество. Тъй като САЩ и Турция изпаднаха в трудни отношения, САЩ гледат към Гърция да поддържа стабилност в Източното Средиземноморие.

Въпрос: Какво ще кажете отвъд геополитическите измерения на отношенията?

Никълъс Бърнс: Връзките между народите остават много силни. Живеейки в Бостън, от първа ръка виждам ангажимента, който много от моите гръцко-американски приятели имат към Гърция. Аз работя в бордовете на Американското училище за класически изследвания в Атина и библиотеката „Генадиус“ в Колонаки. И двете представляват повече от век американско участие в археологията и гръцката история. Мисля, че тези връзки ще продължат да процъфтяват и да се изграждат с течение на времето. Мисля, че този много по-положителен период в отношенията ни ще издържи и ще се поддържа. Президентът Барак Обама беше добър приятел на Гърция по време на кризата, когато правителството му настоя за облекчаване на дълга за гръцката икономика. Искам да отдам уважение на посланик Джеф Пайът, който е изключително ефективен посланик. Той работи много усилено за укрепване на нашите връзки в енергетиката, търговията и инвестициите и подобряване на военното ни сътрудничество, особено в Източното Средиземноморие.

Въпрос: Какво е вашето впечатление за премиера Кириакос Мицотакис?

Никълъс Бърнс: Той е много впечатляващ лидер. Познавам го от много години и се възхищавам на неговата интелигентност, изтънченост в световната политика и икономика. Кириакос Мицотакис е високо ценен в Европа, както и в Америка. От това, което забелязах, той укрепва връзките и доверието на Гърция с Европейския съюз. Очаквам той да има успешна връзка с администрацията на Тръмп. На новото му правителство ще му трябва известно време, за да промени глобалните нагласи относно перспективите за инвестиции в Гърция. Но той ще помогне на Гърция да възстанови имиджа и доверието си като страна със сериозно правителство, което е надеждно и изпълнява ангажиментите си.
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827