Испания е новият световен шампион по баскетбол

Спорт 15.09.2019 20:11

Испания победи Аржентина с 95:75 във финала на Световното първенство по баскетбол за мъже. Заключителната среща на турнира се игра в Пекин.

Тимът от Европа водеше в резултата с 43:31 на голямата почивка, а след третата четвърт резултатът бе 66:47 и всичко вече беше ясно.

Най-резултатен за победителите във финала стана Рики Рубио с 20 точки, а за Аржентина Габриел Дек реализира 24 пункта.

Испания игра за 12-и път на Мондиал и за втори път стана победител в турнира. Предната победа на отбора бе записана през 2006 г.

Аржентина за 14-и път участва в световен шампионат и за втори път грабна сребърните медали. През 2002 г. южноамериканците загубиха от Югославия в спора за трофея. Аржентина има и една победа на Мондиал – на първото Световно първенство през 1950 г.

В двата групови етапа на тазгодишния шампионат и двата тима не претърпяха нито едно поражение. В полуфиналите аржентинците надиграха Франция (80:66), а испанците се наложиха над Австралия (67:59). Испания и Аржентина си осигуриха участие в Олимпийските игри през 2020 г. Билети за Игрите имат също домакините от Япония, Австралия, Иран, Нигерия, САЩ и Франция. В мъжкия баскетболен турнир на Олимпийските игри ще вземат участие 12 национални отбори. /БГНЕС