Отстраняването на Болтън може да засили готовността на Северна Корея за преговори

ЕС и Свят 11.09.2019 17:20

Нарекли преди време Джон Болтън "маниак на войната", днес севернокорейските власти може да видят в отстраняването от президента на САЩ на съветника му по националната сигурност шанс за възобновяване на преговорите за ядрено разоръжаване, без срещу тях да стои непреклонен ястреб.

В миналото Болтън е призовавал за употреба на военна сила, за да бъде свалено управляващото в Северна Корея семейство Ким, а американски представители са казвали, че Болтън е виновен за провала на втората среща на Доналд Тръмп и Ким Чен-ун във Виетнам през февруари.

Президентът обяви, че е уволнил съветника си ден след като КНДР даде сигнал, че е готов да поднови блокиралите преговори със САЩ, след това обаче извърши поредното изстрелване на ракети.

Според политически анализатори напускането на Болтън може да изиграе благоприятна роля за американските усилия да бъдат подновени преговорите, но това по никакъв начин не означава, че сега на Вашингтон ще му е по-лесно да убеди Пхенян да се откаже от ядрените си оръжия.

"Моментът може да е благоприятен за американска дипломация със Северна Корея", заяви Лейф-Ерик Ийзли, преподавател в сеулския университет "Ихуа".

"Пхенян не криеше презрението си към Болтън. Ким Чен-ун може да представи във вътрешнополитически план кадровата промяна във Вашингтон като победа. Това ще засили вероятността преговорите за ядреното разоръжаване скоро да бъдат възобновени", добави той.

Хари Казианис, експерт по Северна Корея във вашингтонския Център за изследвания на националните интереси, заяви, че сега Тръмп може да си намери съветник по националната сигурност, който да бъде противник на войните като начин за смяна на режими и да бъде готов за подновяване на дипломатическите усилия със Северна Корея.

Сред имената, завъртели се като възможен приемник на Болтън, беше и това на специалния пратеник на президента за КНДР Стивън Бигън, твърд привърженик на диалога със Северна Корея.

Болтън не беше единствената мишена на севернокорейската риторика.

Официалните медии в КНДР неведнъж са заклеймявали държавния секретар на САЩ Майк Помпейо и са призовавали Тръмп да го замени с "по-зрял" събеседник. Миналия месец те го нарекоха "отровното растение на американската дипломация", което само усложнява преговорите.

След напускането на Болтън Помпейо каза, че "много пъти" двамата с него са имали разминавания, но добави, че страните по света не трябва да очакват промени в подхода.

"Някой попита дали политиката ще бъде различна, ако някой от нас вече не е тук", каза Помпейо пред репортери в Белия дом.

"Политиката не е наша, а е на президента. Ние му даваме най-добрите си съвети, споделяме с него виждането си за нещата, но не мисля, че който и да било лидер по света има основание да смята, че ако някой от нас си тръгне, във външната политика на президента Тръмп веднага ще настъпят съществени промени", каза Помпейо.

Тръмп получи както похвали, така и критики за готовността си за пряк диалог с Ким по време на трите им срещи от юни миналата година, първите изобщо между лидери на двете страни, които формално и до ден днешен са във война заради конфликта в Корея през 50-те години.

Не беше постигнат особен напредък в убеждаването на Ким да се откаже от програмите си за ядрено оръжие, но Тръмп нееднократно е изтъквал замразяването след 2017 г. на севернокорейските изпитания на ракети с голям обсег и на ядрени оръжия като доказателство за успеха на усилията си.

В Ханой всичко това почти се срина, когато президентът последва съвета на Болтън и предаде на Ким документ, в който недвусмислено се настояваше Пхенян за предаде на САЩ ядрените си оръжия и горивото за тях.

Документът на практика повтаряше отдавнашния и твърдолинеен "либийски модел" на Болтън за едностранно ядрено разоръжаване, който Северна Корея неведнъж е отхвърляла и който според анализатори Ким би приел като оскърбление и провокация.

Макар Северна Корея да изрази готовност да възобнови преговорите, лидерът й постави едногодишен краен срок на Вашингтон да възприеме нов подход.

Независимо от напускането на Болтън САЩ по никакъв начин не са загатнали, че ще смекчат искането си за ядрено разоръжаване на Северна Корея, макар че сега, когато него го няма, рискованият гамбит "всичко или нищо" надали ще се разиграе отново.

"Болтън може и да не беше харесван от всички, но със сигурност беше гаранция срещу сключването на половинчато ядрено споразумение с КНДР, давайки си много добре сметка за преговорната й тактика", каза Ким Хон-кюн, бивш южнокорейски специален пратеник по ядрените въпроси.

"Сега, когато него го няма, точно когато двете страни разговарят за възобновяване на преговорите на работно равнище, Северна Корея ще предприеме най-различни опити, в това число и чрез различни трикове, да обърне нещата в своя полза, съзирайки в това възможност да натрупа точки без отпор от другата страна", добави той.

Южнокорейското президентство отказа да коментира напускането на Болтън. /БТА
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827