Испания нанесе първа загуба на Сърбия на Мондиала, Италия с феноменален обрат

Спорт 09.09.2019 09:30

Участникът в „Мача на звездите“ в НБА Никола Йокич бе изгонен в третата четвърт, а един от сериозните фаворити за световната титла Сърбия отстъпи на друг кандидат – Испания с 69:81 в двубой от група J на шампионата в Китай.

Водени от Рики Рубио (Финикс Сънс) испанците ще се изправят срещу Полша на четвъртфиналите във вторник, докато сърбите трябва да се съберат, защото им предстои сблъсък с Аржентина в същия ден. Испания и Сърбия вече си бяха осигурили участие във финалната осмица, но първото място в групата и евентуалния по-лек съперник на четвъртфиналите бяха под въпрос.

Сърбия, действащият световен и олимпийски вицешампион, зад американците, изглеждаше непобедима преди днешния двубой. Но в един от чаканите с най-голям интерес срещи на баскетболния Мондиал, „Ла Фурия Роха“ превъзмогна слабо начало, за да води с осем точки на почивката в Ухан. В средата на третата четвърт шансовете на „плавите“ за обрат бяха намалени драстично, след като центърът на Денвър Нъгетс Йокич потегли към съблекалнята заради спор със съдията.

24-годишният баскетболист бе първоначално раздразнен от „вниманието“, което му отделиха защитниците на Испания. Богдан Боданович (Сакраменто Кингс) бе най-резултатен за играчите на Александър Джорджевич с 26 точки, към които прибави 10 борби и шест асистенции. Рубио се отчете с 19 пункта за победителите, докато ветеранът Марк Гасол помогна с шест борби и шест асистенции за петата последователна победа на испанците.

Аржентина надигра Полша с убедителното 91:65, за да оглави група I и да си осигури мач със сърбите на 1/4-финалите. В другите завършили срещи Нигерия победи домакините от Китай с 86:73, докато Иран надделя над Филипините с 95:75.

Италия възкръсна от мъртвите и надигра след продължения Пуерто Рико с 94:89 в среща от група J във втората фаза на Световното първенство по баскетбол в Китай.

Пуерториканците имаха аванс от 24 точки по едно време, като водеха с 20 на почивка. След нея обаче италианците постепенно намериха ритъма в играта си и първо съкратиха на 14 пасива, а след това дори поведоха в заключителната четвърта четвърт. Все пак се достигна до продължения, където „Скуадра адзура“ сломи съперника и записа трети успех в групата.

Най-резултатен за победителите стана Марко Белинели с 27 точки, а Данило Галинари добави 22. Победата обаче е недостатъчна за тима, който вече бе елиминиран от участие на четвъртфиналите.
Тимът на Тунис надигра Ангола с 86:84 в африкански сблъсък от група N. За победителите най-резултатен бе Майкъл Рол с 21 точки, а 20 добави Макрам Бен Ромдане. Така, възпитаниците на старши треньора Марио Палма вече са с три победи и две загуби, докато за анголците това беше четвърто поражение от пет мача.
В другите две завършили срещи от по-рано Южна Корея надигра Кот д‘Ивоар с 80:71, а Русия би Венецуела с 69:60. /БГНЕС