Варненският археолог Теодор Роков: Получи се разделение в екипажа на "Абора IV"

Варна<+> 04.09.2019 19:53

Една от слабостите в екипажа на Международната морска експедиция "Абора" IV бе разделението на две групи - немско говорящи и всички останали. Това съобщи за Moreto.net варненският археолог Теодор Роков, който след 10-дневно плаване с тръстиковата лодка приключи своето пътешествие като акостира на Троя.

"Германците бяха два пъти повече от нас и съвсем естествено се получи едно ядро, което малко или много се дистанцираше. Нямаше конфликти просто те си контактуваха помежду си. Командите се даваха основно на немски, а това беше една от причините за възникване на напрежение, защото не разбираме какво се иска от нас и гледаме просто другите какво правят и закъсняваме с реакцията", обясни Роков.

По думите му по време на плаването, някои от подвижните части за управление на тръстиковия кораб, които били от неправилно подбран дървен материал, с дефекти и чревове в дървесината, е станало причина да се изпочупят на няколко пъти, което е наложило подмяната им на турските пристанища. За разлика от това обаче самата тръстикова конструкция е била изключително стабилна по време на вълнение.

"Преди тръгването от Варна никой не предполагаше, че ще има проблем с качеството на дървесината. Нямахме достатъчно време за тестове, иначе щяхме да ги забележим и отстраним", заяви Роков.

Варненецът бе единственият българин сред екипажа, заедно с него на Троя е приключил пътешествието си и представителят от Русия. Въпреки това Роков сподели, че са се разделили с останалите участници в експедицията приятелски.

"В никакъв случай не се чувствам разочарован. Имаше хубави и неприятни моменти, но когато всичко приключи остават само хубавите спомени. Това беше едно прекрасно изживяване, реализирана мечта. Такъв проект се случва един път за една държава и това, че успях да участвам в реализацията и в плаването колкото и кратко да беше, за мен бе огромно удоволствие", сподели археологът.

Тръстиковата лодка за експедиция "Абора IV" отплава на 18 август от Варна. По план тя трябва да измине 3000 км за около 3 месеца по маршрута Черно, Егейско и Мраморно море и да стигне до крайната точка - остров Крит. Целта е да се докажат сведенията на Херодот, че са били осъществявани търговски контакти между древен Египет и народите по бреговете на Черно море и Източното Средиземноморие през праисторическата епоха. Корабът бе изплетен от двама боливийски индианци с тръстика от езерото Титикака. /moreto.net
CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078