Учени: Хората променят планетата от 4000 години
Наука 31.08.2019 15:45
Американски и германски учени твърдят, че проблемите с глобалното затопляне се коренят във времето още преди египетските пирамиди, когато първите земеделци са започнали да променят планетата и климата й, пише в. "Мирър".
Това е много по-рано от предишните реконструкции.
Периодично обработване на земята и животновъдство е имало върху 40 процента от сушата преди 4000 години. Постоянното обработване е било широкоразпространено преди 2000 години - 1000 години по-рано, отколкото мислеха специалистите досега, предава БТА.
"Това означава, че идеята за човешкото въздействие върху природата като ново явление е твърде фокусирана върху близкото минало" - каза д-р Лукас Стивънс от университета на Пенсилвания.
"Науката се фокусира върху това как съвремието е различно от миналото. Мисля, че настоящото изследване дава коректор, като показва, че макар и промените напоследък да са ускорени, хората правят това отдавна".
Учените от университетите на Аризона и Пенсилвания и от института за човешка история "Макс Планк" са изследвали използването на земята за периода отпреди 10 000 години допреди 170 години. Изучаването на взаимодействието на хората с природата в древността и през дълъг период от време може да даде идеи за справяне с бъдещи проблеми.
За изследването си учените са работили с информация от цял свят, като са разпратили на колеги 700 регионални анкети. /БТА
Това е много по-рано от предишните реконструкции.
Периодично обработване на земята и животновъдство е имало върху 40 процента от сушата преди 4000 години. Постоянното обработване е било широкоразпространено преди 2000 години - 1000 години по-рано, отколкото мислеха специалистите досега, предава БТА.
"Това означава, че идеята за човешкото въздействие върху природата като ново явление е твърде фокусирана върху близкото минало" - каза д-р Лукас Стивънс от университета на Пенсилвания.
"Науката се фокусира върху това как съвремието е различно от миналото. Мисля, че настоящото изследване дава коректор, като показва, че макар и промените напоследък да са ускорени, хората правят това отдавна".
Учените от университетите на Аризона и Пенсилвания и от института за човешка история "Макс Планк" са изследвали използването на земята за периода отпреди 10 000 години допреди 170 години. Изучаването на взаимодействието на хората с природата в древността и през дълъг период от време може да даде идеи за справяне с бъдещи проблеми.
За изследването си учените са работили с информация от цял свят, като са разпратили на колеги 700 регионални анкети. /БТА
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:53 Гледат мярката на задържаните "Калашници"
- 11:45 Белгия иска ареста на бившия гръцки еврокомисар Аврамопулос по случая "Катаргейт"
- 11:37 Тръмп: Ford и General Motors може да произвеждат Patriot и Tomahawk
- 11:29 Руски Ту-160 отработиха дозареждане във въздуха над Баренцево и Норвежко море
- 11:22 Иран отрече да е позволил инспектори на МААЕ да проверяват ядрени съоръжения
- 11:17 Алжир обърна дебютанта Йордания със спорен гол. Задава се мач-война с Австрия
- 11:14 Невзоров е разпитван в качеството на свидетел, уточниха от Окръжна прокуратура-Варна
- 11:07 Проф. Рачев: Почти навсякъде ще превали и прегърми