Човешка небрежност е причината за 98% от горските пожари

България 30.08.2019 13:18

Над 80 пожара в горските територии на цялата страна са възникнали само през месец август. Огънят е засегнал горски масиви на площ от 950 ха, съобщиха от Изпълнителна агенция по горите.

Бързото локализиране на огъня и своевременната намеса на горски служители и пожарникари в повечето от случаите не са допуснали навлизането на огъня в горските територии. Като резултат, до момента върховите пожари са само 5 % от опожарената площ.

Най-сериозен бе пожарът, възникнал в село Еленово, община Нова Загора, който премина през около 270 ха горски територии, от които 160 ха залесени, 110 ха незалесени. Най-много от възникналите пожари са в областите Кърджали, Сливен, Пловдив и Бургас.

За овладяването им са помогнали повече от 700 горски служители. През август специализираните групи от държавните горски стопанства, регионалните дирекции по горите и държавните предприятия са реагирали на 55 сигнала, подадени на телефон 112 за възникнали пожари в горски територии или в близост до тях.

От началото на годината само 2% от горските пожари са причинени по естествен път (мълния). За всички останали причините са човешка небрежност.
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355