Планът за управление на Пирин застрашавал дивата коза

България 22.08.2019 11:16

Природозащитниците от WWF алармират, че проектът за нов план за управление на Национален парк "Пирин" излага на риск местообитанията на дивата коза.

Проектът предвижда разширяване с 12.5 пъти на зоните, в които могат да се изграждат спортни съоръжения върху 7.5% от общата територия на парка, основно в северната част на Пирин, над градовете Банско и Добринище. Въздействието на тази увеличена човешка намеса върху природата не е подложено на оценка от МОСВ. Затова WWF организира теренно посещение, за да провери предложените нови зони за туризъм. Последните данни от 2013 г. сочат, че природозащитното състояние на Балканската дива коза в защитена зона "Пирин" е незадоволително. Популацията на вида наброява едва 320-400 екземпляра, което е много под оптималната численост.

Припомняме, че Балканската дива коза е застрашен подвид и е включена в Червената книга на Р България.

Дивата коза се среща основно в скалисти комплекси - циркуси, ждрела, скални венци, и стръмни склонове. Дивата коза играе съществена роля за поддържането на крехките и уязвими планински екосистеми. Освен, че е важна част от хранителната верига, тя е единственият представител на фауната в НП "Пирин", който може да се храни както с храсти, така и с клони на иглолистни дървета, опазвайки бързо намаляващите високопланински пасища. Значима заплаха за популацията на вида е и бракониерството.

WWF сигнализира още, че масовото практикуване на извънпистово ски спускане сериозно безпокои дивите кози. Бягството от зоните на ски спускане на животното при дебела снежна покривка води до изтощение, падане на имунитета, заболяване и дори до смърт.

Извършената от WWF проверка показа по-малко диви кози около връх Тодорка, където извънпистовото каране набира все по-широка популярност. А безпокойството е само елемент от основния проблем с изграждането на нови писти и лифтове, което ще изиска гола сеч и пряко унищожаване на местообитанията на дивата коза. Освен това част от новата зона за туризъм е планирана без буферна територия плътно по границите на един от най-старите резервати в Европа "Баюви дупки - Джинджирица".

За подобряване състоянието на дивата коза, организацията WWF препоръчва да не се допуска разширяването на ски зоните в местообитанията на вида; да се поставят информационни табели; да се ограничи достъпа на домашни животни, както и постоянния престой на пастири и кучета в ключови местообитания, особено над 2500 м. надморска височина; да се обърне повече внимание на борбата с бракониерството; въвеждане на задължителни проверки на туристически хижи в близост до местообитанията на животните.

WWF полага огромни усилия да не се допускат нови сечи и строежи в НП "Пирин", които да излагат на опасност дивата коза и не само нея. През март 2017 г. WWF и Асоциация на парковете в България (АПБ) заведоха съдебно дело срещу решението на МОСВ да не се прави екологична оценка и оценка за съвместимост на проекта за нов план. Оттогава насам WWF и АПБ спечелиха на няколко инстанции, а финалното заседание на последната инстанция е насрочено за 26 септември 2019. /news.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447