САЩ продължава дипломатическите совалки за ракети със среден обсег в Азия

ЕС и Свят 14.08.2019 13:04

САЩ продължават дипломатическите совалки за нови ракети в Азия. Заместник-държавният секретар на САЩ за контрол на оръжията и международна сигурност Андреа Томпсън коментира, че страните сами ще решат дали искат да разположат американско оръжие на своята територия, съобщават "Асошиейтед прес" и ТАСС.

Вашингтон обсъжда със своите съюзници възможността за разполагане на ракети със среден обсег в Азиатско-Тихоокеанския регион, обяви тя. Според нея лидерите на страните от региона ще решат независимо.

"Вземането на решение в това отношение е суверенно право на лидерите на тези държави", обяснява тят

"Всяко решение за този регион ще бъде взето след консултации с нашите съюзници. Това не е едностранно решение на САЩ", допълва Томпсън, която според Държавния департамент е на посещение в Австралия и Нова Зеландия.

Томпсън твърди, че партньорите и съюзниците на Вашингтон са "реагирали положително" на САЩ, след оттеглянето от Договора за премахване на ракети със среден и далечен обсег на действие.

Според държавния секретар, Вашингтон се надява, Китай, заедно със САЩ и Русия, да участва в консултации по нови споразумения за контрол на оръжията. "Призоваваме Китай също да се присъедини към процеса на преговори", допълва тя.

Американският държавен секретар Майк Помпео в интервю за Fox News през юли не изключи възможността Вашингтон да разположи нови ракети със среден обсег в Азия.

Агенцията отбелязва, че страните, на чиято територия могат да бъдат разположени тези оръжия, включват Япония, Южна Корея и Австралия.

Китай реагира и заплаши с контрамерки, ако САЩ разгърнат ракети със среден обсег на действие в Азия и предупредиха съюзниците на САЩ за последствия, ако разрешат такива оръжия на тяхна територи.

И Русия реагира и обяви, че ще предприеме мерки, ако САЩ разположат ракети в Азия след срива на договор за контрол на оръжията и че очаква Япония да внедри нова американска система за изстрелване на ракети.

САЩ обвинява Русия, че не спазва договора, но оттеглянето също позволява на Пентагона да разработи нови оръжия за противодействие на Китай, които могат да се похвалят с все по-сложни сухопътни ракетни сили. Пекин не е страна по договора и отказа да се присъедини.

Путин предупреди, че Москва ще бъде принудена да започне да разработва базирани на сушата ядрени ракети с малък и среден обсег, ако и САЩ започнат да правят същото след края на договора за контрол върху въоръженията.

С приемането на нов бюджет за отбрана, САЩ ще изразходват 738 милиарда долара и 740 милиарда долара за финансовите години 2020 и 2021. "Бюджетната сделка е феноменална за нашите велики военни", написа по-рано Тръмп в Туитър.

Министърът на отбраната на САЩ Марк Еспер обвини Китай в "стратегия на военна агресия" и "хищна икономика", която дестабилизира азиатско-тихоокеанския регион. /news.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447