Малишев: Згурова спечели и симпатията на Международната федерация по модерен петобой

Спорт 21.07.2019 19:36

Бих искал най-напред да поздравя българите с историческата победа на Светла Згурова, която стана световна шампионка по модерен петобой на първенството за девойки до 17 години. Това заяви в интервю за БГНЕС Слава Малишев, член на Борда на директорите на Международната федерация.

Талантливата ни състезателка стартира от първата позиция във финала, а след нея бяха останалите 35 атлетки, които достигнаха до последната фаза за разпределение на медалите.

На първенството в Националната спортна академия участва 340 състезатели от 40 държави. Малишев поздрави домакините за прекрасната организация и условия за участниците. „Българската федерация начело с Андрей Кузманов е свършила прекрасна работа по организацията. И тази година домакинствате на най-добрите състезатели от целия свят“.

Членът на федерацията не пропусна да отбележи, че българските „чиновници“ в Министерството на спорта не са посетили финалите на състезанието. „Надявам се, че в оставащите дни ще посетят форума, ще видят и ще се гордеят с Федерацията по модерен петобой.

Малишев все пак се надява да проведе срещи с представители на министерство. „Бих се радвал, защото представлявам президента на Международната федерация по модерен петобой и моите колеги от Изпълкома“. За финал той пожела да продължаваме в същия дух, защото давате радост и емоция на любителите на този спорт по целия свят и всички ще разберат за българското гостоприемство. Шампионатът на планетата продължава до 24 юли.

Днес отборът на България се класира на 11-то място в крайното подреждане на тимовете при младежите до 17 години на шампионата, който се провежда в София.

Тримата, които бяха избрани от наставника Владимир Кузманов, бяха Ангел Франгов, Радослав Стойчев и Любомир Германов. За отбелязване е , че зад нас в класирането останаха отборите на страни като Италия, Турция, Казахстан и още 17 държави.

Тимът ни събра общ сбор от 3038 точки след всички дисциплини. Шампиони станаха Русия с 3200 точки, втори Беларус с 3190, а бронзовите медали отидоха в Египет, които регистрираха 3186 точки.

Днес завърши и индивидуалната надпревара при младежите до 17 години, като с най-предно класиране е Любомир Германов – 24-и. Другият ни представител във финала Радослав Стойчев стана 36-и.

С това завърши Световното първенство за юноши и девойки до 17 години. Продължава обаче шампионата по модерен петобой до 19-годишна възраст, като в дните до сряда (включително) ще се проведат квалификациите и финалите в двете възрастови групи. В момента 94 девойки се борят за влизане в Топ 36, а именно големият финал за медалите.

Сред тях са станалата вчера световна шампионка Светла Згурова, както и Евгения Стоянова, Михаела Занова и Виктория Стойкова. И четирите ни представителки са с по две или повече години по-млади от съперничките си, но това в никакъв случай не ги прави аутсайдери на шампионата. Сутрин от 09:00 часа е дисциплината плуване на закрития басейн „Диана”, след това събитията се пренасят в залата и терена срещу Арката на Националната спортна академия „ Васил Левски”. Най-интересните моменти на шампионата започват в 14:00 часа с бонус рунда по фехтовка. След него са бягането плюс стрелбата. Входът за публика е безплатен. /БГНЕС