Сръбско списание публикува “мизерните изявления на Дачич за съседите”

България 13.07.2019 19:40

Белградският седмичник “Неделник” публикува част от “безобразните изказвания” на сръбския вицепремиер и министър на външните работи Ивица Дачич спрямо съседните държави.

Публикацията е по повод “казаното от българския премиер Бойко Борисов по отношение на новия еврокомисар по външната политика Жозеп Борел и европейската политика спрямо Косово и последващия коментар на Дачич, който нарече Борисов “лицемер и безобразен”. Изданието припомня най-скандалните прояви на сръбския министър спрямо следните съседни държави. Публикацията е озаглавена: Остава да ударим само по унгарците и румънците.

Хърватия

След призива на хърватския държавен глава Колинда Грабар Китарович, че е необходимо “Сърбия да стане нормална държава” Дачич каза следното: Става въпрос за безобразна провокация от страна на Хърватия. Много бързо обаче след това Дачич “свали топката и изрази радостта от хърватското председателство на ЕС, защото всички живеем на едно място”.

Черна гора

Дачич заяви, че от години Черна гора се опитва с антисръбска политика да изгражда собственото си положение в света и международна идентичност.

Босна и Херцеговина

Членът на босненското председателство Желко Комшич предупреди Ивица Дачич да не си играе със суверенитета на Босна и Херцеговина. “Сърбия не може да координира външната си политика дори със самата себе си”, каза още Комшич.

Албания

“Велика Албания е едно голямо л…о”, каза Дачич по адрес на албанския премиер Еди Рама след подписването на споразумението между Тирана и Прищина за обща външна политика.

Северна Македония

Бягството на бившия премиер Никола Груевски през Сърбия се смята за основна точка на раздора между Скопие и Белград. През лятото на 2017г. Сърбия закри за десетина дни посолството си в Скопие. Властите в Белград непрекъснато обвиняват управляващите в Македония, че са се превърнали в новата Казабланка за действия срещу Сърбия. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827