В разделения Вашингтон британският посланик играеше ролята на мост

Избрано 11.07.2019 14:29

В дълбоко разделената столица на САЩ британският посланик Ким Дарък често играеше ролята на мост. Той имаше пряка телефонна връзка с главните помощници на президента Доналд Тръмп, както и с техните предшественици от администрацията на Обама, и двамата (президенти) бяха чести гости на пищните партита, на които Дарък бе домакин в импозантната си резиденция във Вашингтон. Той организираше дискусии по различни политически въпроси с конгресмени, журналисти и експерти от мозъчни тръстове, като изпращаше доклади за своите контакти и разговори с хора от целия политически спектър обратно в Лондон.

Личните му преценки бяха откровени и "нефилтрирани" през цедката на дипломатичността, като описваха Белия дом при Тръмп като непредсказуем, некомпетентен и безпомощен. За да комуникираш ефективно с Тръмп, казваше британският посланик, "трябва да опростяваш позициите си, дори до грубост".

Когато някои от неговите (поверителни) доклади изтекоха в британски вестник, първоначално изглеждаше, че здравите връзки на Дарък с администрацията на Тръмп ще го предпазят. Представители Белия дом проявиха снизхождение и разбиране, когато британското посолство се обади да ги предупреди за изтичането. Персоналът на Дарък го посрещна с аплодисменти, когато той пристигна в посолството в понеделник сутринта, според човек, запознат със събитията през седмицата - един от неколцината, които разговаряха с Асошиейтед прес при условие да останат анонимни, за да обсъди частни разговори с посланика.

Когато обаче Тръмп започна да пише в Туитър за Дарък, наричайки го "смахнат" и "надут глупак", динамиката (на скандала) започна да се променя. Към вторник вечерта, когато Борис Джонсън - фаворитът за следващ премиер на Великобритания - съвсем очевидно не защити Дарък, посланикът стигна до извода, че оставането му на поста е невъзможно. В сряда сутринта той обяви оставката си.

Това бе шокиращ край на дълго градената кариера на Дарък като дипломат и държавен служител, както и напомняне колко бързо може да се стигне до възход и падение във Вашингтон при Тръмп. "Поразително е, че президентът принизява дипломацията и подкопава нашите съюзи, и че сър Ким се оказа между два огъня", каза Андрю Овъртън, американец, който беше говорител на Дарък в посолството до миналата година.

Дарък постъпва в британската дипломатическа служба през 1976 г. и е имал назначения в Токио, Рим и Брюксел, а след това е служил като съветник по националната сигурност. Назначаването му във Вашингтон - един от най-желаните дипломатически постове - трябваше да бъде венецът на кариерата му.

Той пристигна (във Вашингтон) през януари 2016 г., когато Тръмп все още изглеждаше като кандидат-президент със слаби шансове, а предложението Великобритания да излезе от Европейския съюз също нямаше особени шансове да бъде прието. Политическата атмосфера обаче бързо се промени и от двете страни на Атлантика.

"Той пое поста в много различен момент, - каза Ейми Инглиш, бивш външнополитически съветник на Дарък. - Към ноември същата година нещата вече бяха много по-различни. Спокойното и уверено лидерство на Ким бе от решаващо значение за превеждане на американско-британските отношения през това бурно време.

Макар че мнозина във Вашингтон очакваха Тръмп да загуби от Хилари Клинтън на изборите през 2016 г., Дарък използва цялото лято и есента да гради отношения с приятели и съветници на милиардера бизнесмен. Той установяваше контакти по време на конгреса на републиканците в Кливланд и се запозна с много политически съветници и стари приятели на Тръмп, включително Нют Гингрич, бивш председател на Камарата на представителите, и Майкъл Коен, дългогодишен адвокат на Тръмп и посредник в задкулисните му контакти, който сега е в затвора за финансови нарушения по време на предизборната кампания, свързани с плащане на подкупи от името на Тръмп с цел купуване на мълчание.

Когато Тръмп шокиращо победи Клинтън, посланици и дипломати от други посолства идваха при Дарък, търсейки помощта му, за да опознаят новата администрация.

Внушителната резиденция на Дарък в северозападен Вашингтон стана място за срещи на служители от администрацията на Тръмп. Съветничката в Белия дом Келиан Конуей беше чест гост на партита в посолството. Тогавашният министър на правосъдието Матю Уитакър и бившият прессекретар на Белия дом Шон Спайсър празнуваха там последната Нова година на парти с черни вратовръзки. Зетят на президента и негов топ съветник Джаред Къшнър дойде на закуска.

Като изтънчен дипломат Дарък изрично споменаваше видни гости във встъпителните си слова, които често произнасяше пред портрета на кралица Елизабет Втора от художника Анди Уорхол, закачен на стената в главната зала на резиденцията.

Връзките на Дарък с администрацията на Тръмп надхвърляха социалните контакти. Той изгради близки отношения с бившия шеф на президентския кабинет Джон Кели и редовно говореше със сегашния шеф на кабинета Мик Мълвейни. Британският посланик изигра ключова роля за организирането на посещението на Тръмп във Великобритания по-рано това лято - визита, която по общо мнение в Белия дом и в Лондон бе успешна.

Миналия месец, по време на интервю с Дарък на Фестивала на идеите в Аспен, Ричард Хаас, президент на Съвета по външни отношения, каза, че британските посланици често са така въвлечени в американската политика, сякаш имат запазено място на масата за ключови дискусии. Той похвали британското посолство като "едно от много малкото сигурни места", където демократи и републиканци могат да се съберат за общуване.

"В един град, който все повече се балканизира, аз наистина смятах, че британският посланик играе важна роля", каза Хаас. /БТА
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147