Танева: Недостигът на работна ръка е най-големият проблем за производителите на малини

България 10.07.2019 17:26

Най-острите и осезаеми проблеми, които се усещат в сферата на производството на малини и ягодоплодни и тази година е недостигът на работна ръка. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при откриването на петото издание на Националното изложение и Фестивал на малината в гр. Лозница, предаде БТА.

Тя посочи, че предстоят срещи с Министерството на труда и социалната политика, където ще бъдат обсъдени предложения от браншови организации в тази област за това могат ли да се намерят мерки и инструменти, с които на практика да се улесни възможността за достъп до работна ръка. Всичко останало е въпрос на договаряне, каза министър Танева и изрази надежда, че ще се постигнат определени резултати.

Десислава Танева заяви още, че от 2016 година насам площите и с малини и с ягодоплодни в страната отчитат устойчив ръст. Тя подчерта, че кампанията по прибирането на малините е все още в началото си, като са реколтирани около 15 процента от всички насаждения. При ягодоплодните кампанията е към края си с отчитане на добри резултати, отбеляза министърът. Танева посочи, че Лознишка община е с най-голям ръст с насаждения от малини през последните три години и по думите й районът може да се кръсти като "мястото на малината в България".

Министър Десислава Танева пожела успех на производителите, добра реколта и добра цена.

Гостите на фестивала разгледаха и дегустираха различните сортове малини. Те ще участват и в среща, на която ще бъдат обсъдени проблемите в сектора. По-късно ще посетят малинови насаждения и иновативни опитни полета, и предприятие за замразяване и преработка на конвенционални и био малини и ягодоплодни. /БТА
CHF CHF 1 2.10599
GBP GBP 1 2.24061
RON RON 10 3.84295
TRY TRY 100 3.87452
USD USD 1 1.65945