Регионална комисия даде зелена светлина за отлагане на толсистемата
България 02.07.2019 17:40
Толсистемата трябва да заработи до 1 март 2020 г. Това решиха депутатите от регионалната комисия след продължили над час дебати по приетите промени в Закона за пътищата, с които се отлага таксуването чрез толсистемата.
Таксуването чрез системата на превозните средства с маса над 3,5 тона се предвиждаше да започне на 16 август, но края на миналия месец стана ясно, че тогава ще започне само тестването на системата с реални данни от бордови устройства и маршрутни карти, за да се предвидят разходите на превозвачите.
Градусите на дебатите се повишиха за причините, наложили отлагането. Александър Ненков от ГЕРБ, който е сред вносителите, подчерта, че отлагането се налага, за да се намери компромисен вариант за обхвата на системата и за тарифите. Другият фактор е, че заради проблемите с въвеждането на електронните винетки, искат първо да се изпробва системата. Ненков допълни, ще спекулира с идеята, че ще се увеличат цените на стоки заради толтаксуването.
Членовете на комисията от БСП заподозряха, че отлагането на толсистемата е свързано с предстоящите местни избори.
"Така се отнемат средства от бюджета на държавата и по-малко пътища ще могат да бъдат ремонтирани", акцентира Дора Янкова от БСП.
"Дали сме обозрим срок - 6 месеца краен срок. Вярвам, че в това време ще се стигне до консенсус", отговори Ненков. И припомни, че според текстовете регионалният министър може да предложи по-рано да стартира толтаксуването.
"Ползите от това да проверим всичко преди да въведем системата като търговска практика са повече", подчерта шефът на АПИ Георги Терзийски. /24chasa.bg
Таксуването чрез системата на превозните средства с маса над 3,5 тона се предвиждаше да започне на 16 август, но края на миналия месец стана ясно, че тогава ще започне само тестването на системата с реални данни от бордови устройства и маршрутни карти, за да се предвидят разходите на превозвачите.
Градусите на дебатите се повишиха за причините, наложили отлагането. Александър Ненков от ГЕРБ, който е сред вносителите, подчерта, че отлагането се налага, за да се намери компромисен вариант за обхвата на системата и за тарифите. Другият фактор е, че заради проблемите с въвеждането на електронните винетки, искат първо да се изпробва системата. Ненков допълни, ще спекулира с идеята, че ще се увеличат цените на стоки заради толтаксуването.
Членовете на комисията от БСП заподозряха, че отлагането на толсистемата е свързано с предстоящите местни избори.
"Така се отнемат средства от бюджета на държавата и по-малко пътища ще могат да бъдат ремонтирани", акцентира Дора Янкова от БСП.
"Дали сме обозрим срок - 6 месеца краен срок. Вярвам, че в това време ще се стигне до консенсус", отговори Ненков. И припомни, че според текстовете регионалният министър може да предложи по-рано да стартира толтаксуването.
"Ползите от това да проверим всичко преди да въведем системата като търговска практика са повече", подчерта шефът на АПИ Георги Терзийски. /24chasa.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа