Деница Сачева: Имаме над 200 медиатори в цялата страна

България 25.06.2019 11:21

“Имаме над 200 образователни медиатори в цялата страна. Бройката им се разширява. Това е изключително важна професия, която е изключително важна за децата от уязвимите групи, но може да се използва от всички училища. Необходимостта от човек, който да поема социалната работа в училище, е много голяма”. Това заяви за БГНЕС заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева.

Заместник-министър Сачева взе участие в заключителното събитие по програма „Здраве и образование за всички“ (ЗОВ), на което бяха представени резултатите от нея. Програмата подпомага социалното включване на роми и други уязвими групи с финансовата подкрепа на Българо-швейцарския механизъм, а общата ? стойност е над 8 млн. швейцарски франка. В периода 2013-2019 г. програмата работи за достъп до качествено образование и здравеопазване на хората от уязвимите групи.

„Два са ключовите момента в тази програма, които изиграха сериозна роля за политиките, които Министерство на образованието води и към момента и за в бъдеще. На първо място е интегрираната грижа и необходимостта от интегрирани услуги за децата в ранна детска възраст. Това се отнася не само за децата от уязвимите групи, а за всички. Но за децата от уязвимите групи е изключително важно. Моделът, който беше наложен от швейцарската програма в няколко детски градини в България е изключително добър и носи много положителни резултати. Това е модел, в който заедно с детската градина, в непосредствена близост до нея, се предлагат социални услуги и здравен кабинет. В него има възможност за здравна профилактика, работа с родители и цялото семейство. Ние се борим с второ, а понякога и с трето поколение неграмотност. Ако няма съдействие от страна на семейството, няма как да бъдат постигнати резултати“, разказа заместник-министър Сачева.

Тя припомни, че друг ключов момент от програмата е въвеждането на професията образователен медиатор, която вече е нормативно утвърдена у нас. Тя вече е вписана в Националния класификатор на професиите, а от миналата година министерството на образованието финансира наемането на образователни медиатори.

Програма ЗОВ подкрепи и нормативното утвърждаване и на професията здравен медиатор.

„Нашата работа се състои от патронаж в общността, информация и посещение в домовете на уязвимите общности, които се нуждаят от нашите консултации. Всеки ден посещаваме майки, които консултираме на тема хигиена, здравословно хранене и други. Говорим с тях и за контрацепция. Засягаме теми, които ги вълнуват. Здравното медиаторство е добра кауза, която ние извършваме с голямо удоволствие“, сподели за БГНЕС Валя Александрова, здравен медиатор в квартал „Кошарник“, гр. Монтана. За нея това не е просто работа, а начин на живот, защото чувства огромно удоволствие от нея. „Хората там се нуждаят от здравни медиатори и има голям резултат от нашите посещения“, категорична е тя.

Усилията на програмата са насочени към деца и млади семейства в 6 областни центрове с уязвими групи, живеещи в затворени общности и крайна бедност. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027