Когато се завръща в Ирак, новата посланичка на САЩ спи в стая с мишки, но 3 дни плаче от щастие

ЕС и Свят 22.06.2019 15:37

Херо Мустафа говори 9 езика, омъжена е за индийски бизнесмен

За мен Ирак е мястото, където съм родена, но Америка е мястото, където ме направиха свободна. Това казва Херо Мустафа, номинирана от президента на САЩ Доналд Тръмп за посланик в България. Тя ще замени на поста Ерик Рубин.

Работеща майка, дипломат от кариерата, служила от Централна Азия до Близкия изток и Европа, Херо Мустафа е пример за успешна мюсюлманка. Историята за възхода на кюрдската бежанка, стигнала до висшите етажи на американската политика, е разказана в документалния филм American Herro от 2009 г. (игра на думи с личното и? име и hero - “герой” на английски).

Родена през 1973 г. в Ербил, Иракски Кюрдистан, Херо е на 3 години, когато пристига в Америка със семейството си. В бели, зелени и червени костюми дългогодишната дипломатка обича да разказва за живота си.

“Това е американска история”, обяснява тя пред португалското издание “Диарио де Нотишиаш”.

Баща и? е политически

активист, избягал

от Саддам

Хюсеин от Ирак заедно със съпругата си и двете им деца. Една вечер майка и? ги взема заедно с новородения и? брат и тръгват през планините, за да се спасят. През това време баща им ги чака в Иран.

Херо прекарва две години със семейството си в бежански лагер в Иран, преди да се преместят в САЩ и да се установят в град Майнот, щата Северна Дакота.

“Не си спомням, че съм живяла в бежанския лагер, но си спомням пътуването със самолета от Иран до САЩ, защото разлях мляко и този момент остана в паметта ми. Спомням си кацането в Майнот. Майка ми и баща ми бяха в кюрдски дрехи, а аз и брат ми носехме близалка в ръка. Когато пристигнахме, нямахме нищо с нас”, казва посланичката.

В Щатите техен покровител става лутеранска църква, която им помага да пристигнат в страната.

“Ние наричаме Северна Дакота земя на крайностите. Изключително гореща, изключително студена”, обяснява Херо. И въпреки че от дълги години пътува по света, тя не забравя къде е израснала. “Те са истински хора. Израствайки в толкова малка, приятелска общност, това помогна на мен и моето семейство да се приспособим и да прегърнем нашата нова среда”, казва Мустафа за градчето, където всички се познавали. Поглеждайки назад, за нея важното е, че в Майнот е нямало ксенофобия и тя, и семейството никога не са били третирани като непознати и различни.

“В този малък град в Северна Дакота многообразието беше възприето, а не под въпрос”, казва Херо Мустафа.

Най-голямата трудност за дипломатката в началото на престоя и? в САЩ е да научи английски добре, но за родителите и? нещата били още по-тежки. “Те трябваше да започнат от нулата. Всеки от тях имаше три работни места”, казва кюрдката. Баща и? работел в магазин за понички и се занимавал с чистене, докато

майката работела

в пералня и детска

градина, за да

се издържат

Понякога родителите и? карали нощни смени в магазина за понички и вземали децата с тях, които спели в него до сутринта и тръгвали направо за училище.

Мустафа си спомня колко трудно, а понякога направо невъзможно било да поддържат връзка с родния Ирак. В онези години семейството получавало информация за роднините си само когато някой пристигал в САЩ от Ирак. 

На родния и? език името Херо е название на цвете, но в началото американците винаги и? казвали герой. За нея обаче не било проблем нито това, нито че на първо четене всички са убедени, че зад това име стои мъж. Дипломатката дори се шегува: “Не знам колко имейла съм получила, адресирани до г-н Мустафа”.

Брат и? обаче срещал повече трудности с името си. Той се казва Hllo, което е много близо до английското Hello (“здравей”). И естествено, шегите по негов адрес били повече.

Херо Мустафа все още има семейство в Иракски Кюрдистан. Според нея положението на кюрдите в Ирак днес е много по-добро, отколкото когато семейството и? избягало оттам. И макар че ситуацията все още е сложна, благодарение на новите технологии тя може поне да общува с близките си.

Дипломатката завършва гимназия през 1991 г. През 1995-а се дипломира като бакалавър в университета “Джорджтаун”, където учи национална сигурност. Има магистърска степен по международни отношения от “Принстън”. Говори 9 езика - английски, арабски, кюрдски, турски, руски, гръцки, португалски, хинди и фарси.

Започва международния си път с работа в неправителствения сектор. На Балканите е изборен наблюдател в Босна, а след това - редактор в центъра за стратегически учения и проучвания в Абу Даби. През 1999 г. се присъединява към външната служба на САЩ и отива като политически съветник в американското посолство в Атина, след което е консулски служител в Бейрут. Връща се във Вашингтон, където работи за Съвета по национална сигурност.

По време на кариерата си Херо си сътрудничи с различни администрации.

Работи с

държавния секретар

Кондолиза Райс

при републиканския президент Джордж Буш-младши и за вицепрезидента Джо Байдън при демократа Барак Обама.

Във Вашингтон е била съветник в периода 2006 - 2011 г. за Близкия изток и политиката към Южна и Централна Азия. Била е и зам.-шеф на дирекцията за Афганистан в Държавния департамент и началник на кабинета на зам.-министъра на външните работи на САЩ по политическите въпроси Уилям Бърнс. Мустафа е била и директор в Съвета по национална сигурност.

Най-емоционалният момент от нейната кариера може би е завръщането и? в Ирак. Пратена е като координатор в Мосул за иракската провинция Ниневия в екипа на Пол Бремър, временния администратор на Ирак след нахлуването от 2003 г.

В родината си посланичката работела по 15 часа на ден срещу скромна заплата и живеела в мизерен хотел.

“Будех се нощем от

шума на мишки,

които гризат

пакетираната

ми храна

Когато валеше, в стаите се образуваха локви, които миришеха цяла седмица. Любимият ми момент беше, когато трябваше да качвам 7 етажа всеки път, за да ида до банята”, спомня си Мустафа. През първата седмица хотелът и? два пъти бил удрян от ракети и минохвъргачки. В началото излизала с лека кола с охрана, но след това придвижването ставало само с бронирани жилетки, два бронирани джипа с 6-8 американски охранители и понякога кортеж до 3 танка с ескорт от 9 войници.

По-късно екипът и? е преместен в ремонтирана вила на личната охрана на Саддам. Въпреки че и там имало мишки и тоалетните се задръствали, не се оплаквали, защото поне имало течаща гореща вода.

“Ирак е мястото, където съм родена, и страната, от която избягах. Възможността да се върна да насърчавам демокрацията и да възстановим тази нация е сбъдната мечта”, казва Херо Мустафа. Докато е там, има възможност да посети семейството си в Ербил. “Беше невероятно”, спомня си дипломатката.

Три дена плакала,

когато се срещнала

с чичо си и леля си,

в които разпознала лицата на майка си и баща си. Докато била в Ирак обаче, починала баба и? и се наложило Херо да съобщи на майка си по телефона.

Не по-малко вълнуващо е второто и? посещение в Ирак. Години по-късно дипломатката се връща с баща си за снимките на документалния филм за нея. В продукцията тя проследява стъпките на татко си до бягството им.

“Надявам се да заведа дъщеря си там”, казва Херо Мустафа. Ариана е само на 2 години, а вече знае 4 езика. Херо Мустафа израства в дом, в който се поддържат и уважават кюрдските традиции. Старае се да ги предаде и на детето си.

Новата посланичка на САЩ в България е омъжена за индийски бизнесмен, с когото се запознава, докато работи в Индия като съветник по политическите въпроси.

“Имахме много труден живот, но родителите ми винаги ни насърчаваха да се борим и да работим усилено и ние го направихме”, казва г-жа Мустафа. Тя продължава да говори на кюрдски с родителите си.

“Всеки, който ме познава в Държавния департамент, знае, че съм кюрдка. Много съм горда да бъда кюрд. Но аз съм американски дипломат и лоялността ми е към САЩ”, казва Херо Мустафа. А баща и? обича да пее кюрдски песни на внучката си.

Като бежанка Мустафа гарантира, че личният и? опит е от съществено значение през цялата и? кариера. “Чувствам, че моят опит може да помогне на други хора”, казва дипломатката. Тя смята, че е изживяла тежки ситуации, преминавайки през война и бедност.

В момента Херо Мустафа е заместник-ръководител на посолството на САЩ в Португалия.

След като бе предложена от президента Доналд Тръмп за посланик у нас, предстои да бъде изслушана в комисията за външна политика на американския Сенат. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233