Как търговската война въздейства върху фондовите пазари?

България 22.06.2019 10:59

Всички говорят за търговската война и какво може да е въздействието й върху световната икономика и пазарите. Сега ще разгледам позициите на различни експерти, които би следвало сериозно да стряскат всички инвеститори.

За тези, които все още не вярват, че търговската война въздейства пагубно на щатската икономика - ето малко доказателства.

Индексът за бизнес условия на Morgan Stanley се понижи с 32 пункта през юни до ниво от 13 пункта, спрямо 45 през май. Този спад е най-големият едномесечен спад в историята на показателя, коментират от банката.

Този индекс често се използва за маркиране на "повратни точки" в икономиката, отбеляза най-големият си едномесечен спад от рекордните и най-ниските си нива през декември на 2008-ма година, по време на финансовата криза.

Опасенията за евентуално забавяне на икономиката бяха повдигнати миналата седмица след много по-лошите от очакванията данни за заетостта. Щатската икономика добави едва 75 000 работни места през май; първоначалните молби за помощи за безработица се повишиха, а производствената активност през май нарасна с най-слабия си темп от две години.

И все пак пазарът не е готов...

Въпреки възстановяването на пазара този месец близо до рекордните нива, редица пазарни наблюдатели и анализатори твърдят, че акциите са много по-крехки, отколкото изглеждат. Според много от тях може дори да навлезем в "пълноправен мечи пазар", за какъвто се говори при спад от 20%, или повече от върховете.

Анализаторите в Citigroup твърдят, че един реалистичен "мечи сценарий", може да отведе широкия щатски индекс S&P до 2 350 пункта, а лихвите по 10-годишните щатски облигации до 1.5%, или дори по-ниско. Такъв сценарий, е много вероятно да доведе до засилване на долара и златото.

Това ще се случи, ако не се постигне търговска сделка и Федералният резерв не намали лихвените проценти, смятат още от банката.

"Търговското напрежение изглежда нараства по начин, който предизвиква безпокойство, или най-малкото необходимост от повишена предпазливост", пишат Марк Шофийлд и Бенджамин Набаро от Citigroup, цитирани от финансовото издание MarketWatch.

От щатската инвестиционна банка предлагат три различни сценарии за развой на събитията, които биха могли да доведат до различно представяне на широкия щатски индекс S&P 500

Мечи сценарий: Няма търговска сделка, нито намаляване на лихвите от страна на Фед.

Акциите влизат в "пълен мечи пазар" и индексът S&P 500 се понижава до 2 350 пункта

Лихвите по 10-годишните облигации достигат до 1.5% или по-ниско

Бичи сценарий 1: Търговска сделка на срещата на високо равнище на Г-20

S&P скача до около 2 900 пункта

Лихвите по 10-годишните облигации се връщат при нива на търговия от около 2.5%

Бичи Сценарий 2: Няма търговска сделка, Фед намалява лихвите с 0.75%

Акциите достигат нови върхове, а доходността е различна в различните сектори.

Лихвите по 10-годишните облигации са в диапазона между 1.75 и 2%.

Чарлз Хю Смит, анализатор и автор на блога на Two Minds, е по-песимистичен от Citigroup и твърди, че намаляването на лихвените проценти от страна на Фед, всъщност може да постигне обратното на целта си.

"В резултат на постоянната готовност на централната банка да се намеси на фондовия пазар, участниците свикнаха да очакват, че сривът на фондовия пазар вече е невъзможен: ако пазарът падне с 10%, или пък 20%, Фед и другите глобални централни банки се очаква да се намесват, дори с директни покупки", пише Смит, добавяйки, че "подобно самодоволно доверие в ефикасността на интервенциите на централните банки, създава предпоставки за пазарен срив".

Какви могат да са потенциалните черни лебеди на пазарите

"Ако тарифите за Китай се повишат до 25% и видим много по-рязко движение в китайската национална валута, това може да е много дестабилизиращо за световните капиталови пазари", предупреди Бари Кнап, управляващ партньор в Ironsides Macroeconomics.

Стойността на китайския юан се срина, след като президентът Доналд Тръмп започна ескалация на търговската си война с Китай в края на миналата година. Нов кръг от тарифи на стойност още 300 млрд. долара, могат да доведат до допълнително поевтиняване на китайската валута и огромни изходящи капиталови потоци от страната, прогнозира още Кнап. А това би довело до изключително дестабилизиране на китайската и световната икономика, като цяло.

С други думи - вероятно огромни продажби на акции в световен мащаб.

Всъщност това лято вероятно ще има моменти от "черен лебед". Освен теорията за юана на Кнап, ветеранът стратег Скот Клемсън от Brown Brothers Harriman смята, че трябва да се пазим от изненадваща инфлация. Ако инфлацията "се появи от небето", Федералният резерв може да не направи очакваното от пазарите намаляване на лихвите. При това пазарът очаква поне две намаления на лихвите през тази година. А това може да инициира сериозни загуби за финансовите пазари.

Инвеститорите трябва да внимават с нещата, които никой не очаква. А в момента, никой не очаква инфлация. А тя би следвало да не е толкова невероятна, предвид на продължаващото затягане на пазара на труда и ръста на заплатите.

"Това е черния ми лебед - инфлацията", коментира Клемънс.

Търговската война може да влоши допълнително бъдещата възвръщаемост за инвеститорите

Уорън Бъфет от Berkshire Hathaway смята, че има една "най-добрата единична мярка, която да дава представа за оценките на пазара във всеки един момент". И показателят на Бъфет е - съотношението на фондовия пазар спрямо общия размер на икономиката.

Това, което прави това съотношение толкова добро е, че то дава представа на инвеститорите каква доходност могат да очакват в бъдеще от акциите.

И какво казва това съотношение в момента?

Ето как изглежда индикаторът на Бъфет съпоставен с 10-годишните възвръщаемости на фондовата борса на графиката по-долу. Както казва Бъфет: "Цената, която плащате определя процента на бъдещата Ви възвръщаемост".

И в момента инвеститорите плащат толкова висока цена за акциите, че е много възможно да получат почти нищо в замяна през следващото десетилетие, дори с включването на дивидентите.

В същото време, когато потенциалната възвращаемост изглежда толкова ниска, потенциалът за риск може и да е значително по-висок в сравнение с исторически план. Нещата се влошават още повече от фактори, като търговската война и перспективите за рецесия, или най-малко за забавяне на световния икономически ръст.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на фондовите пазари. /money.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594