Страхотната варненска публика не стигна за успех срещу Италия

Варна<+> 17.06.2019 09:24

България загуби с 1:3 (14:25, 20:25, 25:23, 21:25) от Италия последния мач от турнира от Волейболната лига на нациите при мъжете във Варна. Страхотната публика, която изпълни зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта, подкрепяше момчетата на Силвано Пранди от първата до последната точка, но не успя да им помогне да вземат повече от гейм срещу актуалния олимпийски вицешампион.

Пранди започна мача с Георги Братоев като разпределител, центровете Теодор Тодоров и Алекс Грозданов, посрещачите Мартин Атанасов и Розалин Пенчев и диагонала Цветан Соколов.

Първото техническо прекъсване в изпълнената с 5000 зрители зала дойде при 8:6 за Италия. Гостите дръпнаха с 11:8 като хванаха Цветан Соколов на блокада. Отборите се оттеглиха на второ техническо прекъсване при 10:16. Нашите така и не успяха да се върнат в гейма, който приключи при 25:14 за италианците, а Николай Пенчев замени брат си Розалин в неговия край.

Българската блокада се активизира на старта на втория гейм, разигра се и Цецо Соколов и след успешна негова атака стигнахме първи до 8-ма точка за първото техническо прекъсване – 8:7. След него италианците записаха три безответни точки, но с ас на Соколов и атака през центъра на Грозданов отново поведохме - 11:10. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Италия след атака в аут на Ники Пенчев. Противникът дръпна с 21:18 след лошо посрещната от Пенчев топка, а при 22:18 Пранди смени Братоев с Георги Сеганов. Сервис в аут на Мартин Атанасов сложи край на гейма – 20:25.

Светослав Гоцев смени Теодор Тодоров в началото на третата част. След две добри отигравания на Соколов първото техническо прекъсване настъпи при 8:6 за България. Италианците обърнаха за 10:9 с ас на Олег Антонов. Светльо Гоцев обаче им го върна с директна точка от сервис – 11:10 за нас, а второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Италия. Два отлични сервиса на Гоцев, последвани от добри атаки на Грозданов и Соколов принудиха треньора на Италия Джанлоренцо Бленджини да поиска прекъсване при 19:18 за нас. Геймът продължи точка за точка до 22:22, но нашите стигнаха до два геймбола при 24:22 след успешна атака на Соколов и топка в аут на Италия. Съперникът спаси първия с блокаут по ръцете на Гоцев, но отново той прати мощно топката в полето им на блокада, след като „адзурите“ успяха да спасят нашата атака – 25:23 за България. 100% успеваемост в атака в тази част записа Алекс Грозданов – 5 от 5.

България дръпна с 3:1 в началото на четвъртия гейм след бомба от сервис на Цецо Соколов и топка в мрежата за Италия, но гостите обърнаха за 8:7 при първото техническо прекъсване. Единична блокада на италианския разпределител

Симоне Джианели принуди Пранди да вземе прекъсване при 12:9 за „адзурите“. Атака по блокадата в аут на Симоне Анзани даде нова брейкточка за Италия - 14:10. В игра за България за пръв път в мача влезе Скримов, който все още не е напълно възстановен напълно, а техническото прекъсване настъпи при 16:12 за съперника. Грешка на Соколов даде преднина на Италия от 18:13 и Пранди ползва правото си на второ прекъсване. Атака в аут на Италия ни върна надеждите при 19:22. За съжаление до края на мача не успяхме да притиснем противника и срещата завърши след 25:21 в четвъртия гейм.

Топреализатор в мача стан Цветан Соколов 23 точки (1 ас, 1 блок), а 11 (2 блока) добави Алекс Грозданов. За Италия Гуилио Пиани записа 16, а 12 реализира Давиде Канделаро.

В другия мач от деня Япония записа важна за нас победа над прекия ни конкурент за оставане в лигата Австралия с 3:2 (25:18, 25:27, 23:25, 25:22, 17:15). Така „кенгурата“ продължават да са само с 1 победа. България има три успеха, а от другите ни два съперника за място в турнира Канада е с 4, а Португалия с 2.

От 21 до 23 юни България играе в Бразилия срещу домакините, Русия и Германия. От 28 до 30 юни изключително силната група от турнира в Пловдив, където приемаме Сърбия, САЩ и Иран.