България е против разделянето на Албания и Северна Македония в преговорите за ЕС

България 14.06.2019 12:12

Българската позиция е против разделянето на Албания и Република Северна Македония в преговорния процес за членство в ЕС. Това коментира председателят на външната комисия в НС Джема Грозданова на форум "Укрепване на капацитета и задълбочаване на сътрудничеството за интеграция на Западните Балкани в конкурентоспособна социална Европа" в централата на КТ "Подкрепа", предаде БТА.

Тя припомни, че холандският парламент гласува против започването на преговори за членство на Албания в Европейския съюз, но отхвърли подобна резолюция, отнасяща се за Северна Македония.

Българската позиция е категорично за неразделяне, но тъй като в момента Холандия налага вето по този начин ние няма как да бъдем полезни да вървят заедно, допълни Грозданова.

Труден е този въпрос, защото проблемните области в двете държави са доста различни, ще има държави, които ще блокират - това засега са Холандия и Франция, отбеляза Грозданова. Тя посочи още, че в бъдещата еврокомосия ще се води дискусия "дали по външнополитически решения не бива да се забрани вече да се налага вето - т.е. решенията да се взимат с две трети мнозинство, а не с консенсус, както е досега", което според Грозданова е добро решение.

Сърбия и Черна Гора не бива да вървят в пакет, защото проблемът между Белград и Прищина ще забави развитието на Черна гора и влизането й в ЕС, каза Грозданова.

По време на форума Грозданова подчерта, че България е направила много за възможността държавите от Западните Балкани да продължат своята евроинтеграция. Тя подчерта, че ЕС има огромна роля за гарантиране на правата на работещите хора. Джема Грозданова цитира данни, според които в ЕС живеят едва 7 процента от световното население, но се генерират 22 процента от БВП на света, а страните членки извършват 40 процента от социалните разходи в световен мащаб. По думите на Грозданова тази статистика дава основание да се претендира, че ЕС е глобален играч на световната сцена.

Тя отбеляза, че интересно изследване сочи, че осем от десет европейци смятат, че безработицата и социалните неравенства са сред основните предизвикателства на ЕС.

Всички участници във форума, сред които бяха лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, който откри конференцията, както и заместник-социалният министър Лазар Лазаров, подчертаха важната роля на България за възможността Западните Балкани да продължат своята евроинтеграция.

"Европа е изправена на кръстопът, има различни очаквания за бъдещето - някои диаметрално противоположни, накъде ще тръгне ЕС ще стане ясно след избора на новата ЕК", каза Манолов. По думите му за нас ще е важно кои тенденции ще доминират през следващите пет години и дали сред тях е идеята за по-бърза и ускорена интеграция. Манолов отбеляза, че България и особено КТ "Подкрепа" имат надеждата, че тенденцията за разширяване на ЕС в посока Западни Балкани не просто ще продължи, а ще се ускори. Всички участници във форума отбелязаха и значението на социалния диалог в променената среда на ЕС. /БТА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911