Вълчев: С 24,5 млн. лв. ще се финансира нов проект за дуалното образование

България 12.06.2019 17:07

Проектът за дуалното обучение ДОМИНО /"Дуално образование за модерните изисквания и нужди на обществото"/ ще има свое продължение и то ще е чрез нов проект по оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Дейностите, които ще се финансират по новия проект, ще са за подготвянето на наставници и за организирането на обучението, а не толкова за изплащането на конкретни стипендии на учениците. Заложихме изплащането на стипендии на учениците от дуалното обучение да е от държавния бюджет и това ще е основната разлика в двата проекта, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на Втората национална конференция "Дуалното образование - път на възможностите", на която беше представено изпълнението на българско-швейцарския проект ДОМИНО, предаде БТА.

Новият проект по ОП ще продължи две години и половина - до края на срока на изпълнението на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". Сега проектът се разработва, очаква се да започне през есента, а максималната сума за финансирането му да е 24,5 милиона лева. Българско-швейцарският проект ДОМИНО е до ноември и след това на негово място ще е започне да се изпълнява новият проект по ОП, съобщи министър Вълчев.

Проектът ДОМИНО започна през 2015 г., с бюджет от 3 530 000 швейцарски франка, като 15 процента е съфинансирането от българското Министерство на образованието и науката. Сега по проекта 1600 ученици от 32 професионални гимназии в 19 града в страната се обучават по системата "учене чрез работа". Те завършват с диплома за средно образование и с удостоверение за професионална квалификация в престижни и търсени от бизнеса професии. Партньори на ДОМИНО са 170 български и чуждестранни фирми, които предоставят на учениците практика, обучение от опитни наставници и работа със заплащане по трудов договор. Най-много от тези фирми са в машиностроенето, електротехниката, туризма и мебелното производство, каза ръководителят на проекта ДОМИНО Петя Евтимова. Тя обясни, че по проекта учениците в 11-и клас учат три дни и работят два дни, а в 12-и клас - три дни работят и учат два дни.

За новата учебна година има предвидени 149,5 нови паралелки за дуалното обучение в професионалните гимназии. В сегашната учебна година, която приключва, има 177 паралелки в дуално обучение, с близо 3900 ученици в тях, информира министър Вълчев. Той припомни, че бяха направени промени в Закона за професионалното образование и обучение, за да се преодолеят някои пречки пред дуалната форма на обучение. В последните две години, а сега ще е третата година, си поставихме за цел преструктуриране на приема в гимназиалното образование. През 2017 г. професионалните паралелки бяха 49,5 процента, а тази година обявеният прием в тях е за 58 процента, каза министър Вълчев. Той добави, че през тази година бяха предоставени и допълнителни стипендии за дуалното обучение и за специалности с очакван бъдещ недостиг на пазара на труда. Остава да бъдат актуализирани всички учебни програми, като вече са актуализирани близо 4000 програми. Дуалната форма на обучение все повече набира популярност и повече професионални гимназии се включват в нея, заяви образователният министър. /БТА
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147