Тотален резил, икзкопахме дупка на дъното. България-Косово 2:3

Спорт 11.06.2019 09:12

Българският национален отбор получи втори, още по-звучен шамар в рамките на няколко дни, след като записа втора поредна загуба в квалификациите за Евро 2020. У дома на Националния стадион „Васил Левски” Косово драматично надигра селекцията на Красимир Балъков по драматичен начин с 3:2. Срещата премина през два обрата и глухо опълчение от нашите в края на мача, което струваше скъпо.

Загубата ни запрати на дъното във временното класиране на група А, а с това шансовете ни за класиране на европейски финали изглеждат илюзорни. Косово, от друга страна, остава изцяло в играта, завоювайки първата си победа в групата. С 5 точки момчетата на Бернар Шаланд заема третото място, като изостава само с една от Чехия, който днес разби Черна гора с 3:0. Лидер е Англия с 6 точки, взети в 2 мача.

Срещата в София е пореден извор на съжаления, защото тимът ни изпусна инициативата след пълния обрат, който първи осъществи в мача. Милот Рашица даде аванс на противника в първия четвърт час, но с голове на Ивелин Попов и Кристиан Димитров "лъвовете" за миг погледнаха към победата. Много наивна колективна грешка позволи на Ведат Мурики да изравни за 2:2 в 64-ата, а във финалните 10-ина минути на терена имаше един тим и това беше Косово. След серия от пропуски логичното се случи в добавеното време, когато резервата Елбасан Рашани хвърли косоварите в делириум.

Началото на мача беше доста равностойно, а първият точен шут беше на нашата сметка. Той дойде в 9-ата минута, когато Галин Иванов се справи технично с излезлия да го срещне извън наказателното поле Алити. Бившият играч на Славия комбинира вдясно с Кирил Десподов, който показа скорост в наказателното поле и затрудни вратаря с нисък шут в близкия ъгъл.

Още в самото начало на мача косоварите показаха, че ще наблягат на атаките по крилата и тъкмо така стана откриващото попадение. В 14-ата минута десният бек Мергим Войвода се включи в предни позиции и на пръв поглед центрирането му не изглеждаше чак толкова проблемно. Топката мина високо над единтсвения централен нападател на гостите Мурики и изчистването трябваше да бъде лесна задача за Страхил Попов. Бранителят ни не беше обезпокоен от никого, като взе странното решение да изрита топката с пета. Така само я подари на звездата Милот Рашица в пеналта, а футболистът на Вердер реализира с плътен шут в долния десен ъгъл – 0:1.

В 16-ата минута нашият тим можеше да отвърне много бързо на получения удар. Футболистите на Бернар Шаланд загубиха кълбото в собствената си половина, а Неделев бързо подаде извеждащ пас за Десподов. Нападателят на Каляри нахлу в наказателното поле, където с финт свали на тревата Алити, ала точно преди да стреля Халими долетя с много точен шпагат.

След тази ситуация последва един дълъг период от мача, в който тимът ни нямаше ясна идея как да пробие компактно играещия съперник. В същото време гостите организираха не една и две опасни контраатаки. В 34-ата минута Мурики бе оставен без опека в наказателното поле и само крачка не му стигна да засече центриране на Рашица. Три по-късно Берсант Целина тества рефлексите на Ники Михайлов с плътен шут от около 20-21 метра.

Някак против логиката на мача „трикольорите” се върнаха в играта 2 минути преди паузата. Мергим Войвода, левият бек на Косово, загуби топката в собствената си половина, а Галин Иванов веднага се устреми с дрибъл навътре. Бившият играч на Славия беше повален с нарушение, ала реферът Кристоферсен видя чудесна възможност за авантаж, защото Ивелин Попов пое кълбото. Тъкмо това решение на съдията се оказа ключово – капитанът ни уверено напредна към дъгата и с мощен изстрел намери горния ляв ъгъл въпреки намесата на вратаря Мурич – 1:1.

На почивката Балъков направи любопитна рокада, като извади по-опитния Васил Божиков за сметка на Кристиан Димитров. Защитата ни още се ориентираше в новия си вид, а косоварите едва не отбелязаха. Кололи и централният нападател Мурики успяха да изпълнят майсторско двойно подаване, което позволи на левия бранител да изскочи сам срещу Михайлов в пеналта. Вратарят ни добре разчете ситуацията в зародиш и с навременно излизане накара съперника да чукне топката без определена посока.

В следващите минути родните национали подложиха съперника на много интензивна преса в неговата половина и това бързо ни даде инициативата. В 55-ата минута чрез статично положение, дошло след поредната ни опасна атака, осъществихме пълен обрат. Отработената комбинация между Тодор Неделев и Кристиан Димитров от ъглов удар се оказа чудесно разиграна. Звездата на Ботев Пд центрира отляво, а неговият съотборник на клубно ниво се засили и отигра с глава точно пред наказателното поле. Изстрелът с глава беше безукорен – 2:1.

Попадението вля нужния импулс в играта ни, ала този път беше ред на Косово да вкара неочаквано. В 64-ата минута Кололи осъществи набег отляво и центрира в зоната пред вратарското поле. Вратарят ни Николай Михайлов първоначално тръгна да излиза, след което се отказа, а Антон Недялков изобщо не скочи с Ведат Мурики, който с готовност наказа колективното колебание – 2:2.

Четири минути по-късно таранът отново порази вратата ни чрез изстрел с глава, засичайки центриране от пряк свободен удар. Този път съдиите се намесиха в наша полза, отчитайки засадата, в която нападателят на Косово беше изпаднал.

Тук някъде импулсът в играта ни се изпари, а смените на Шаланд сработиха много по-добре. В заключителните десет минути само и единствено Косово диктуваше събитията, като демонстрира много по-сериозна свежест. Мурики и влезлият на смяна Рашани непрекъснато тормозеха бранителите ни, за да се стигне до 3-ата минута на продължението. Тогава Кололи изпрати поредно центриране от левия фланг, а Иван Горанов изобщо не успя да се противопостави на Рашани. Крилото стреля с глава по диагонала, Михайло докосна топката, без да я отклони от пътя ? към мрежата - 2:3 и луда радост за гостите.

По този начин тимът ни остана с 2 ремита и 2 загуби от първите си 4 мача, а през септември се завръща към евроквалификациите с гостуване срещу абсолютния фаворит Англия на "Уембли". Косово пък приема Чехия у дома в ключов двубой за челните позиции.

БЪЛГАРИЯ – КОСОВО 2:3

0:1 Милот Рашица 14'

1:1 Ивелин Попов 43'

2:1 Кристиан Димитров 55'

2:2 Ведат Мурики 64'

2:3 Елбасан Рашани 90+3'

България (4-1-4-1): 13. Николай Михайлов – 2. Страхил Попов, 15. Васил Божиков (46' - 5. Кристиан Димитров), 14. Антон Недялков, 20. Иван Горанов – 7. Георги Костадинов – 18. Галин Иванов, 10. Ивелин Попов /к/, 8. Тодор Неделев (70' - 21. Георги Илиев), 9. Кирил Десподов – 19. Исмаил Иса (79' - 17. Цветелин Чунчуков);

Селекционер: Красимир Балъков

Косово (4-2-3-1): 12. Ариянет Мурич – 15. Мергим Войвода (62' - 2. Флорент Хадергьонай), 13. Амир Рахмани /к/, 3. Фидан Алити, 17. Бенямин Кололи – 8. Бесар Халими, 4. Идриз Воца (62' - 6. Анел Рашкай) – 22. Едон Жегрова (76' - 11. Елбасан Рашани), 9. Берсант Целина, 7. Милот Рашица – 18. Ведат Мурики;