Додон и Плахотнюк си поделят Молдова

ЕС и Свят 10.06.2019 16:17

Молдовският Конституционен съд (КС) обяви извън закона президента Игор Додон и назначи вместо него и. д. - бившия премиер Павел Филип. Освен това КС разпусна парламента, избран през февруари, който едва в събота формира парламентарно мнозинство и състави правителство. Срещу парламентарната коалиция на социалистите с десния блок "Сега" (ACUM) се обявиха демократите начело с Влад Плахотнюк - олигарха, за който се говори, че е "заграбил страната".

Привърженици на Демократическата партия, някои - с качулки, обградиха правителството и основните министерства. Фактът, че конституционните съдии, и. д. президент и самият Плахотнюк са граждани на Румъния, навява предположения кого ще викнат те на помощ при нужда. И Приднестровието си укрепва границите - за всеки случай.

Назначаването на Павел Филип за и. д. президент не е нищо друго освен държавен преврат, смята президентът на Института за стратегически инициативи Андрей Попов, бивш молдовски зам.-външен министър, цитиран от noi.md. Според лидери на демократите "властта се узурпира", а всъщност виждаме като узурпатори лидерите на Демократическата партия - Влад Плахотнюк, Павел Филип и Андриан Канду, твърди Попов.

"Плахотнюк и близкото му обкръжение явно не са били готови за последните събития. Не са мислели да се откажат от властта и не вярват да я изгубят. Той лично е заложил извънредно много. Също и няколко десетки души около него. Но те не могат да направят преврат сами без активната (и видима!) подкрепа на стотици и хиляди чиновници, шефове на учреждения, държавни служители, офицери, прокурори и съдии", добавя експертът.

Ситуацията в Молдова няма прецеденти, при все че редица експерти я сравняват с украинския майдан. Властта, избрана от народа, е налице - това са президентът Додон и парламентът. Но срещу тази легитимна власт виждаме реалната, представена от водача на демократите, който в официалната йерархия е никой, човек без длъжност. А и народът не му гласува доверие. Но той държи в ръцете си всички силови министерства, както и Конституционния съд. "Молдова е държава, заграбена от олигарси", каза преди време генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд и фразата му стана крилата. Използваха я миналата седмица водачите на блока ACUM, настоявайки парламентът да приеме закон за деолигархизация на страната. Социалистите приеха това условие на десницата и то бе включено в коалиционното споразумение.

Парламентарното мнозинство разпредели основните държавни постове: председател на парламента стана Зинаида Гречани, лидер на Партията на социалистите, а премиер - Мая Санду, оглавяваща Партията на действието и солидарността. За вътрешен министър бе одобрен водачът на партията "Платформа "Достойнство и истина" Андрей Нъстасе. Мая Санду и Андрей Нъстасе се обявяват за европейски вектор в развитието на страната и за обединяване с Румъния. Санду има подкрепата на САЩ, натрупали впечатления от работата й в МВФ. Нъстасе намира опора в ЕС. Додон винаги е настоявал да се развиват връзките с Русия и точно затова сега демократите го наричат предател: твърдят, че е обещал на Москва - срещу подкрепата й - да федерализира Молдова. Сиреч става дума за втори "план Козак", отбеляза пред нашия вестник Анатол Църану, шеф на кишиневския мозъчен център "Политикон".

Той разказа, че в неделя митингаджии демократи скандирали на централния площад: "Ние сме народът! Додон е предател!". Колоната демонстранти била водена от Влад Плахотнюк, следван от маскирани, което напомняло събитията в Киев от 2014 г. и главните им герои - момчета с качулки. Според Църану "ако съперничещите партии викнат на улиците своя електорат, на Молдова майданът й е в кърпа вързан".

По думите му комбатантите (участниците в бойните действия край Днестър през 1992 г.), подкрепяли преди движението на Нъстасе, днес са вече на страната на демократите. Ветераните от въоръжения конфликт в Приднестровието се обидили, че акумовци се коалирали със социалистите, чийто неформален лидер е Игор Додон. А той, "както показаха телевизиите на Плахотнюк, е полагал в Приднестровието венци пред загиналите във въоръжения конфликт - приднестровци и донски казаци". Ясно е, че виждаме именно готвения от демократите компромат, за който предупреждаваше Додон, но ефектът бе налице. И президентът получи нови гласове "против", при все че сайтът tribuna.md още му отрежда челно място сред най-активните и популярни политици.

Събитията в Кишинев се развиха стремително. Додон поиска помощ от международните си партньори, посланиците, акредитирани в Молдова. Още повече с оглед все новите изявления от чужбина, че там признават новото правителство и парламентарното ръководство.

Мая Санду прикани полицаите, карабинерите, изправителните учреждения и специалните сили да минат на страната на държавата. "Не сме дошли да отмъщаваме, дошли сме да наложим справедливост. Заповядвам ви да изпълнявате дълга си пред страната и гражданите й", заяви тя. Но никой не я чу. Народът чакаше зов за помощ от Додон или Нъстасе. Те обаче се бавеха. Додон каза: "Гответе се да излезете на улиците. Но не сега". Нъстасе положи усилия да вразуми полицаите, но те не се подчиниха на новия си началник.

Партията на социалистите заяви, че не признава решенията, "взети през последните няколко дни от т. нар. Конституционен съд, а всъщност от шестима души, контролирани от антинародния режим на Демократическата партия".

Докато депутатите чертаеха планове в парламента, Плахотнюк говори на Площада на Великото национално събрание. Той настоя за оставка на Игор Додон, който по думите му "все още се мисли за президент".

Назначен от КС за и. д. президент, Павел Филип насрочи нови парламентарни избори - за 6 септември. Народът спря изобщо да разбира каквото и да било.

"КС изостри политическата криза в Молдова със своите решения и изводи от няколко дни насам", коментира конституционният експерт Теодор Кърнаца. Според него КС не е имал право да разпусне парламента, без фактически да проучи събитията в парламента, а и без достъп до документите.

Междувременно Игор Додон се обърна към полицията: "Господа офицери, като Върховен главнокомандващ ви моля да изпълните дълга си и да не допускате провокации, да не изпълнявате противозаконни заповеди. Ситуацията се промени, прекрачена е "червената" черта. Не сме го искали и не сме призовавали хората да излязат на улиците".

Депутати от Партията на социалистите и от блока ACUM констатираха в декларация от неделя, че властта в страната е узурпирана от бившето антинародно ръководство на Молдова, изгубило доверие и сред населението, и в очите на международната общност.

Ето как се изказа за действията на демократите Юрие Рошка, бивш водач на Християндемократическия народен фронт на Молдова: "При всяко положение Плахотнюк е явление от планетарен мащаб. Той постигна уникален резултат с най-сериозни последици: помиряване между руснаците и американците. Всред тоталната конфронтация между САЩ и Русия (заради Украйна, Сирия, Иран, Венецуела и т. н.) Западът в лицето на ЕС и САЩ се озова съюзник на Русия в прогонването на узурпаторите", съобщи noi.md.

Засега обаче нито Русия, нито ЕС, нито САЩ се месят в молдовските събития. В неделя Евросъюзът подкрепи създадената там коалиция и легитимното правителство. Това заявиха върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването и политиката на съседство Йоханес Хан.

Съветът на Европа прикани "всички политически сили в Молдова да действат отговорно и спокойно в създалата се ситуация": "Политическите проблеми трябва да се обсъждат и решават от демократично избраните представители в парламента", се казва изявление на говорителя му Даниел Холтген.

Руският вицепремиер Дмитрий Козак, който посети неотдавна Кишинев, нарече действията на предишните молдовски власти открито криминални. "Още по-разбираеми стават исканията на хора, често с противоположни политически убеждения, Молдова да бъде "деокупирана" от криминалния режим", каза той пред журналисти.

По думите на Козак "опитите на т. нар. Демократична партия на Молдова да представи политическия процес от последната седмица като стремеж на Русия да сключи сепаративни споразумения с демократите" целят да се представи желаното за реално. "Плахотнюк наистина предложи Партията на социалистите да сключи тайни споразумения с Демократическата, като последната се задължи диаметрално да промени външнополитическия вектор на Молдова - от западен на източен. Както знаем със сигурност, тези предложения бяха категорично отхвърлени", подчерта Козак. Историческата практика показва, че всякакви тайни споразумения неизбежно водят до катастрофа, добави той.

Влад Плахотнюк обвини тези дни Додон, че се опитва да натрапи на демократите като условие федерализация на Молдова. През 2003 г. такава точка бе включена в "плана Козак" за уреждане на приднестровския конфликт. Тогавашният молдовски президент Владимир Воронин отказа да подпише меморандума, въпреки че бе парафирал по-рано всяка страница. Сега демократите в Кишинев правят опити да спекулират с твърдения за "втори план Козак", прокарван уж от Игор Додон. Додон обаче заяви, че тъкмо за федерация "говори пред Козак Плахотнюк в моя офис".

Ситуацията в Молдова остава напрегната: никоя от властите - нито реалната, нито самозваната, не управлява страната. Държавната машина е парализирана. Работят само фермерите по своите ниви. А и те се страхуват, че ако се запази старата власт, Русия ще откаже да пуска на пазара си молдовска продукция. Какво да правят тогава с тия кайсии, ябълки, сливи, грозде? Миналата година голяма част от реколтата се похаби по липса на търсене.

Междувременно според Тираспол румънската заплаха расте. Влошат ли се нещата в Кишинев, там може да влязат румънски танкове - това предвижда двустранният военен договор. За всеки случай Приднестровието укрепва границата с Молдова. На 6 юни заседава Съвместната контролна комисия и молдовската делегация призова приднестровските си колеги "да преустановят дейността за изграждане на граница в зоната за сигурност". /БТА
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827