Австралия може да затвори журналисти за разкрития чрез класифицирана информация

ЕС и Свят 06.06.2019 14:54

Австралийските журналисти могат да се изправят пред заплахата от затвор заради класифицираната информация, съобщиха властите и депутати, след като полицията изглежда разшири обхвата на разследването си след набезите срещу две медийни организации, съобщава "Ройтерс".

Полицията нахлу в главното управление на финансираната от държавата (ABC) в Сидни в сряда, ден след като нахлуха и в дома на редактора на News Corp. Набезите, за които полицията твърди, че не са свързани, предизвикаха опасения за свободата на пресата.

Австралийската федерална полиция - АФП първоначално заяви, че действията им са във връзка с предполагаеми престъпления от изтичане на класифицирана информация, което предполага, че медиите, които са получили такава информация, няма да бъдат засегнати. По-късно обаче полицията промени изявлението си, за да включи възможни престъпления за придобиване на национални тайни.

Медиите, адвокатите и опозиционните политици се опитваха да установят последиците.

"Очевидно е, че е възможно", коментира адвокатът Марк Драйфус, попитан в интервю за ABC, дали промяната в полицейската декларация означава, че журналистите могат да отидат в затвора.

"Правителството трябва да обясни дали журналистите могат да бъдат обвинени", допълва той.

ABC обясняват, че нахлуването в офиса му е свързано със статии от 2017 г. за предполагаеми злоупотреби на войници в Афганистан.

News Corp коментира, че атаката срещу техния служител е свързана със статия за шпионаж на имейли, текстови съобщения и банкови сметки на австралийски граждани.

Полицията разследва около 9000 компютърни файла в ABC и преглежда на чекмеджета с бельо на редактора на News Corp, което предизвиква критики по света, а British Broadcasting Corporation ги определя за "дълбоко обезпокоителни".

Партията на Зелените, която представлява силен блок за гласуване в Сената, заяви, че иска парламентарно разследване на акциите.

Премиерът Скот Морисън, който е във Великобритания, заяви пред репортери, че полицията е действала независимо и че правителството вярва в свободата на медиите.

"Ако има въпроси, свързани със специфични закони, те ще бъдат повдигнати по нормалния начин, както трябва да бъде в демокрация, и това са въпроси, за които винаги съм отворен за обсъждане", коментира Морисън.

Средствата за масово осведомяване възприемат тези думи като предложение, с което Морисън може да измени законодателството, за да подобри медийната защита.

Австралия няма основни гаранции за свободата на словото в своята конституция. Когато през 2018 г. правителството увеличи законите за борба с шпионажа, то добави разпоредба за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности.

Действащият комисар на федералната полиция Нийл Гоуган защити действията като независими и необходими, добавяйки, че са възможни повече акции. "Нито една част от обществото не трябва да бъде имунизирана срещу този вид дейност или събирането на доказателства в по-широк смисъл".

"Отхвърлям твърдението ... че се опитваме да сплашим журналистите", обяснява той.

"Няма да се произнасям или да изключвам всеки, който е обект на допълнителни обвинения. Не сме взели решение по един или друг начин", коментира той на въпроса, дали журналистите могат да бъдат обвинени като част от разследването. /moreto.net
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822