„Варна интернешънъл” представя Голямата меса на Моцарт

Варна<+> 03.06.2019 10:49

По традиция, Музикалната академия на продуцентската компания „Варна интернешънъл” включва в обучителната си програма сценичната подготовка на кантатно-ораториална творба. В ХХ-тото юбилейно издание тази година в ораториалната вечер очакваме да чуем Голямата меса в до минор, К 427 от Волфганг Амадеус Моцарт (1756–1791). На диригентския пулт ще застанат преподавателите Джил Бърджит, Трей Дейвис и Джейсън Дънджи заедно с участниците в майсторския клас по дирижиране Джейкъб Айхман, Райън Дойл, Нейтън Лърнър, Кевин Пънъкал и Тимоти Шмид (който ще изпълни и басовата партия).

За пореден път Калин и Шарон Чонев успяват да привлекат изявени професионалисти от световните сцени, които да предадат на младите музикални таланти своите умения. Джил Бърджет е заместник-директор на хоровите дейности в Университета на Северно Колорадо, преподавател по хорово дирижиране и диригент на университетския камерен хор. Повече от десетилетие ръководи хорове в държавните училища в Индиана. Дирижира в концертните зали на Барселона, Монсерат, Прага, Виена, Будапеща, Лондон, Париж и Рим. Води майсторски класове в Рим, Банкок и Барселона и изследва теоретично американската и европейската хорова музика.

Трей Дейвис е директор на хоровите дейности в Щатския университет на Луизиана, дирижира там женския хор и университетския оркестър и води курсове за дипломанти и за допълнителни квалификации. Дейвис е носител на наградата на Асоциацията на американските хорови диригенти „Джулиъс Хърфорд“ (2013) за изключителни заслуги в изследването на хоровата музика. Още като студент по хорово дирижиране в Уестминстърския хоров колеж подготвя хоровете за концертни изпълнения с водещи симфонични оркестри като Нюйоркската филхармония и Симфоничния оркестър на Сан Франциско.

Джейсън Дънджи е директор на хоровите дейности в университета „Клафлин“ на окръг Оринджбърг, Южна Каролина. Завършва „Сценично пеене“ в университета „Хемптън“, „Хорово дирижиране“ в Уестминстърския хоров колеж и получава докторска образователна степен областта на музикалните изкуства в университета на Аризона. Работил е като преподавател по хорова музика в Нюпорт Нюз и Уилямсбърг, Вирджиния, както и като гостуващ директор на хоровите дейности към университета на Южна Флорида, където допринася за съживяването и развитието на департамента за хорова музика. През 2015 г. е помощник-диригент на 16-та музикална академия на „Варна интернешънъл“ при представянето на „Сътворението на света“ от Йозеф Хайдн.

Моцарт пише своята Голяма меса в до минор, К 427 във Виена в периода 1782-1783 г. Това е преломен етап в живота на композитора – против бащината воля напуска двора на архиепископа на Залцбург и започва да се издържа от поръчки за творби и от концерти. Оженва се за Констанце Вебер, отново с неодобрението на бащата, ражда се първото му дете. Според някои източници причината за написването на месата е именно раждането на детето, а според други – оздравяването на Констанце. Първото изпълнение е на 25 август 1783 г. в църквата „Св. Петър” с Констанце като соло сопран. Готови са само частите Kyrie, Gloria и Sanctus, а другите части се изпълняват със заимки от други духовни творби на Моцарт. Следващото изпълнение е след смъртта на композитора – през 1901 г., под диригентството на Алоис Шмидт, който довършва месата по записките на композитора.

Партньори на сцената на Фестивалния и конгресен център на 11 юни, от 19.00 ч., ще бъдат хоровият състав на Музикалната академия „Варна интернешънъл“, симфоничният оркестър на град Пазарджик и солистите: Виктория Олсън (сопран), Бека Блай (сопран), Такаюки Комагата (тенор), Тимоти Шмид (бас). /moreto.net
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549