Банов: С изложбата „Мечът на хан Кубрат” поставяме начало на дългосрочно сътрудничество с Ермитажа

България 24.05.2019 12:14

Надявам се с изложбата „Мечът на хан Кубрат” да поставим началото на едно дългосрочно сътрудничество между България и Русия, между Националната галерия и Ермитажа. Това е едно прекрасно начало, което да развиваме години напред. Това каза министърът на културата Боил Банов по време на откриването на изложбата „Мечът на хан Кубрат“, която се провежда в рамките на „Дните на Ермитажа в София”, предаде репортер на БГНЕС.

„Откриването на тази изложба точно на днешния празник, вярвам за всички, е знаково. Вярвам, че всички разбираме, че това е път, по който тръгваме заедно, по който споделяме нашите хилядолетни култури и който ще ни изведе към светли бъднини“, каза още министърът на културата.

От своя страна, посланикът на Русия Анатолий Макаров заяви, че за него е голямо удоволствие да ги приветства на дните на Ермитажа в София.

„Хан Кубрат е първият основател и първият обединител на няколко племена в съюза, по-късно наречен Велика България. Искам да подчертая, че сътрудничеството на страните ни в областта на културата се развива динамично и откриването на тази изложба в София показва укрепването на връзките между нашите музеи”, заяви посланикът.

От своя страна заместник-директорът на Държавния Ермитаж в Санкт Петербург проф. Георгий Вилинбахов увери, че отношенията с България ще продължават да се развиват. „За мен е чест да присъствам тук и да отбележим заедно празника на българската писменост. Ермитажът има дълги отношения с нашите колеги от България. Дните на Ермитажа се провеждат благодарение на срещите на министъра на културата Боил Банов с генералния директор на Ермитажа, които се проведоха през 2018 г. Историческите и културни връзки между България и Русия съществуват отдавна. Изключително голямо значение имат културните и езикови връзки между двете държави, както и религията“, заяви той и подчерта, че на базата на тези традиции и благодарение на проявената добра воля, ще продължават добрите връзки между Русия и България.

„Бих искал да изразя своята благодарност на нашите приятели в София и да благодаря и на колегите от Ермитажа за възможността да се организира тази изложба. Смятам, че бихме могли да предприемем нови крачки в развитието на нашите отношения и още тази есен да има нови действия“, каза още Виленбахов.

Зам.-кметът по култура в Столичната община доц. Тодор Чобанов изрази надежда, че много софиянци и гости на града ще дойдат да видят меча и пръстена на хан Кубрат. „Тук ние виждаме, от дълбините на времето и недрата на историята, реликви на българската държавност. Вещи, които докосват сърцата и душата на всички българи, защото те показват древността на нашата история и култура”, каза той и добави, че няма по-добър начин от това да посрещнем 24 май – празникът на духовността, от това да си припомним, че тази духовност се гради и изгражда, защитава и укрепва много векове наред.

От директора на Националната галерия Яра Бубнова научаваме защо е толкова важна тази находка и защо има голямо значение Ермитажът да ни позволи да направим копие на меча и пръстена, но тепърва предстои дискусия по тази тема. „За първи път мечът напуска Ермитажа и това е първото му пътуване и изложба. Това е уникален артефакт, който не е свързан, а принадлежи на българската история”, обясни Бубнова и поясни, че на пръстена е текстът, с който византийския император Ираклий признава неговата титла. С пръстена му изпраща също така колан за меча и гривни. Златната ножницата, с която е експониран мечът е възстановка, защото оригиналната е била кожена и е изгнила.

Находката е открита през 1912 г. в Украйна, посочи Бубнова. „Няма спор, че мечът е на хан Кубрат, защото отзад има същите титулувания, с които императорът му признава позицията”, уточни тя. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147