Строители и общини променят заедно закона за строителство и инвестиции

България 14.05.2019 19:00

Ръководството на Камарата на строителите в България - КСБ и Управителният съвет на Националното сдружение на общините в Република България - НСОРБ проведоха работна среща и работят заедно за промени в законодателството, касаещо строително-инвестиционния процес.

"Причината да сме тук е желанието ни да обединим усилията си и да работим за подобряване на законодателството, за правила, за ограничаване на сивия сектор и за намаляване на административната тежест, която е проблем и за общините, и за строителите", обяснява председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев.

"Надявам се съвместните ни конструктивни действия да продължат, за да бъдем взаимно полезни при решаване на трудностите пред дейността и на двете организации", коментира инж. Даниел Панов, председател на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново.

Акцент в обсъжданията са новите текстове в Закона за устройство на територията - ЗУТ, действащи от януари, както и върху измененията в чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите, според които невписани в ЦПРС на КСБ строители могат да изпълняват само жилищни и вилни сгради с ниско застрояване и разгърната застроена площ до 100 кв. м, строежи от допълващо застрояване, както и реконструкции, преустройства, основни ремонти и смяна предназначението на строежите от пета категория.

Според инж. Мазнев, загубите от сивата икономика в сектора се изчисляват на 1,5 млрд. лева годишно. НСОРБ приветстват направените промени, които ще доведат до повече прозрачност в бранша и сигурност за общините при възлагането на изпълнението на поръчки.

Друга тема в разговорите са необходимите промени в Закона за обществените поръчки. Кметът на Монтана Златко Живков коментира, че обжалванията на търговете са бич за дейността на местната власт.

Като пример той посочва фирма, която обжалва обществени поръчки в 8 от 11 общини в област Монтана, като спира изпълнението в 7 от тях.

"Това са проекти по ОПРР за важни инфраструктурни обекти и резултатът е забавяне в изпълнението на оперативните програми. Община Монтана спечели 3 от делата и на последна инстанция, фирмата, обжалваща поръчките, ще плати глоба само 200 лв., а ние загубихме година и два месеца и сега това ще се отрази върху изпълнителя, който ще трябва да работи в съкратени срокове", коментира Живков.

Терзиев обяснява опита на Румъния и Полша в сферата на обществените поръчки, като в Румъния обжалването не спира изпълнението на проекта. В Полша се работи по средно претеглена цена, като всички отклоняващи се с 20% предложения се отстраняват. /news.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822