Учени разработиха пейсмейкър, който се зарежда от ударите на сърцето

Наука 03.05.2019 11:09

Екип от китайски и американски учени разработи имплантируемо медицинско устройство, което може да се зарежда от ударите на сърцето, а не от батерии, според статия публикувана в списанието „Nature Communications".

Дизайнът на пейсмейкъра е базиран на импалнтируем трибоелектрически наногенератор, който може да се зарежда от ударите на сърцето. Според учените, устройството и тялото формират взаимосвързана симбиотична система, като енергийният източник и целта на стимулатора е тялото, предаде bulgarian.cri.cn.

Учените от Китай и САЩ тестваха устройството върху свине и откриха, че енергията събрана от всеки удар на сърцето е 0,495 микрожула, което е по-високо от изисквания праг при хората (0,377 микрожула).

„Проведохме тестовете върху прасета, защото тяхното сърце е приблизително със същия размер като човешкото", каза Ли Джоу, учен от Пекинския институт по наноенергия и наносистеми към Китайската академия на науките.

Съществуващите в момента имплантируеми устройства се захранват от батерии, които са обемисти, твърди и с кратки срокове на експлоатация. Докато новото устройство е с по-висока производителност, по-леко, гъвкаво и с по-дълъг живот.

Пейсмейкърите се използват за поддържането на адекватен сърдечен ритъм. Проучването показва, че новото устройство може да коригира синусовия ритъм, нередностите в сърдечния ритъм и да предотврати влошаване на състоянието. Учените са уверени, че то ще има широк спектър на приложение.

CHF CHF 1 2.00064
GBP GBP 1 2.28771
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63473
USD USD 1 1.82447