Три тона боклук събрани на Еверест
ЕС и Свят 01.05.2019 15:56
Екип за почистване, изпратен на връх Еверест, е събрал три тона боклук през първите две седмици, заявиха официални представители в сряда.
Десетилетия търговски туризъм са замърсили девствената планина, тъй като все по-голям брой разполагащи с големи средства катерачи обръщат малко внимание на грозния отпечатък, който оставят след себе си.
Флуоресцентни палатки, изхвърлена екипировка за катерене, празни газови бутилки и дори човешки екскременти затрупват добре утъпкания маршрут до върха на върха, извисяващ се на 8 848 метра над морското равнище.
Тъй като миналия месец стартира пролетният сезон на катерене, правителството на Непал изпрати 14-членен екип с цел да свали 10 тона боклук от Еверест в рамките на месец и половина.
Екипът е събрал и опаковал трите тона боклук, включително празни консервни кутии, бутилки, пластмаси и изхвърлени съоръжения за катерене от базовия лагер и околните райони.
Армейски хеликоптер транспортира една трета от събраните отпадъци в Катманду за рециклиране. Останалите биоразградими отпадъци бяха отнесени в намиращия се в съседство Охалдунга за правилно обезвреждане.
Осем членове вече почистват Лагер 2 на височина 6400 метра, а екипи от по трима ще се редуват да отидат до Лагер 4 на 7 950 метра, където ще прекарат 15 дни в събиране на отпадъци по снежните склонове.
“Кампанията за почистване ще продължи и през идните сезони, за да бъде почистена най-високата планина в света. Нашата отговорност е да поддържаме планините си чисти”, каза Данду Радж Гимире, шеф на непалското министерство на туризма.
Правителствата от двете страни на планината се борят с човешките отпадъци и боклука, оставени от все по-голям брой катерачи.
Преди шест години Непал въведе в употреба депозит от 4 000 долара за екип, който ще бъде възстановен, ако всеки катерач свали най-малко осем килограма отпадъци, но само половината от катерачите се връщат с боклука си./БГНЕС
Десетилетия търговски туризъм са замърсили девствената планина, тъй като все по-голям брой разполагащи с големи средства катерачи обръщат малко внимание на грозния отпечатък, който оставят след себе си.
Флуоресцентни палатки, изхвърлена екипировка за катерене, празни газови бутилки и дори човешки екскременти затрупват добре утъпкания маршрут до върха на върха, извисяващ се на 8 848 метра над морското равнище.
Тъй като миналия месец стартира пролетният сезон на катерене, правителството на Непал изпрати 14-членен екип с цел да свали 10 тона боклук от Еверест в рамките на месец и половина.
Екипът е събрал и опаковал трите тона боклук, включително празни консервни кутии, бутилки, пластмаси и изхвърлени съоръжения за катерене от базовия лагер и околните райони.
Армейски хеликоптер транспортира една трета от събраните отпадъци в Катманду за рециклиране. Останалите биоразградими отпадъци бяха отнесени в намиращия се в съседство Охалдунга за правилно обезвреждане.
Осем членове вече почистват Лагер 2 на височина 6400 метра, а екипи от по трима ще се редуват да отидат до Лагер 4 на 7 950 метра, където ще прекарат 15 дни в събиране на отпадъци по снежните склонове.
“Кампанията за почистване ще продължи и през идните сезони, за да бъде почистена най-високата планина в света. Нашата отговорност е да поддържаме планините си чисти”, каза Данду Радж Гимире, шеф на непалското министерство на туризма.
Правителствата от двете страни на планината се борят с човешките отпадъци и боклука, оставени от все по-голям брой катерачи.
Преди шест години Непал въведе в употреба депозит от 4 000 долара за екип, който ще бъде възстановен, ако всеки катерач свали най-малко осем килограма отпадъци, но само половината от катерачите се връщат с боклука си./БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие