Не всичко е бизнес в здравеопазването

Варна<+> 22.04.2019 17:40

Това заяви в предаването „Позиция” в ефира на Радио Варна зам.-председателят на общинския съвет и лидер на СДС-Варна д-р Янко Станев. Водещият му припомни неговите думи от предишно участие, че както 2019 е година на спорта във Варна, така 2020 да е година на здравеопазването.

 - Пророчески ли са думите Ви или сте наясно с проблемите за здравните заведения?  

- Почти 30 г съм в общинското управление и нещата се виждат, дори когато се опитваме да си затворим очите, хората полека-лека ти го съобщават. Наясно съм с проблемите. 

- След като нещата се виждат, защо не се предотвратяват в зародиш? 

-Две са основните причини – всяка една реформа в който и да е сектор, среща съпротива. И второ, липсата на ресурси е вторичното обяснение. В случая със здравеопазването във Варна и по темите, с които то трябва да се подобри, ние от 3-4 г. говорим за стратегията, а стратегията е ясна – общинското здравеопазване в доболничната помощ се нуждае от цялостно реконструиране и реформиране на Диагностично-консултативните центрове /ДКЦ/, където е първият контакт на пациента с лекарите. Те са общински и ще си останат общински. През 2000 г. смятах даже, че трябва да се приватизират дейностите в ДКЦ, това беше позиция на СДС и имахме решение на общинския съвет, но загубихме мнозинство и не можахме да го изпълним. Сега не съм сигурен дали щеше да е по-добро решение, продължавам да се колебая. Но миналата година им дадохме възможност на ДКЦ да кандидатстват за едни преференциални заеми, с които да извършат реконструкция на сградния фонд. Знам само за три, които са използвали тази възможност – за ДКЦ „Иван Рилски” в Аспарухово, ДКЦ 5 ”Св. Екатерина” и за ДКЦ 1 „Св. Клементина”. Ще го направим пилотен този проект, за да видим дали можем да привлечем средства от програмите за енергийната ефективност. Започнато е вече, гласувахме в бюджета средства, с които да започнем проектите. И изведнъж виждаш, че от пет ДКЦ и две болници имаш успеваемост 2+1  

- Но ето в ДКЦ в Аспарухово не са получавали заплати в пълен обем, тъй като са теглили заем, реиновират сградата... Не звучи добре във Варна лекарите да не получават възнаграждения?

 - Трябва да има риск. В Аспарухово има друг проблем, мога да говоря за това с часове – има проблем, защото до него има друго частно ДКЦ. Тогава ако решим да направим ДКЦ медицински център, което е добро решение, няма такива изисквания както в ДКЦ, хората не са съгласни в Аспарухово и ние откликваме на общественото настояване да има ДКЦ. В този случай трябва да поемем рисковете, включително и финансовите. Макар лечебните заведения да са търговски дружества, не всичко е бизнес в здравеопазването. Най-лесно е с една докладна да предложа промяната от ДКЦ в медицински център и тогава ще излезе на малък плюс. Само че тогава от 28 до 34 процента, да не говоря грубо, ще бъде намалено обслужването на гражданите. Самите хора не го искат това. Ние поддържаме ДКЦ в Аспарухово, защото в продължение на 7-8 г. общественото мнение в нашия квартал не позволява обратното. Ами те ще ме изядат на първото събиране, може да им се обяснявам колко икономически е изгодно...няма такъв филм. И аз мисля, че те са прави. 

 - Според управителя на варненския тубдиспансер точно това е проблемът, че болниците са търговски дружества? 

- Моето мнение е същото. Но това е единственото, по което с управителя на тубдиспансера сме на едно мнение. Аз също смятам, че прибързано се реши тази конструкция в здравеопазването. Не беше готово българското здравеопазване за това. Но не бих се наел да направя реформа в обратна посока и не съветвам никой да го прави, просто трябва да се усъвършенства сегашната. Тубдиспансерът – потвърждение на това, че всяка реформа плаши. Почти всеки министър казва „да”... 

 - А те се смениха много от тогава. 

- Да, важното е, че част от тях уважавам много, знам, че са кадърни, можещи, знаещи. За тубдиспансера има едно решение, за да бъде нормално здравно заведение, а и търговско дружество, то трябва да премине /понеже сега е на субсидия/ към научните среди. Министерството на здравеопазването трябва да поеме отговорността за тубдиспансера. А след това дали Медицинският университет ще го вземе или друга секторна политика ще бъде приложена, е друг въпрос. Няма как община Варна да се занимава със здравно заведение за обществено значимо заболяване при липса на достатъчно финанси за лечение. Нашите общини не са достатъчно мощни, изключвам София, за да управляват авангардно здравеопазване, всичко е технология вече, трябват нови научни пособия. 

- А го има и субективният момент, че някои от заболяванията като белодробните не са така добре заплатени по клинични пътеки, както кардиологията например?

- Само че трябва да се изравнява, а не да се понижава в кардиологията. Вижте, в кардиологията една квалитетна операция, каквато правят нашите специалисти, струва на 1500 км от Варна 6 пъти повече. Аз не съм съгласен нашите хора да вземат по-малки заплати, вижте ефективността. Надявам се и при неврохирургията да се стигне до такива високи нива. Преди 30 г. при един инфаркт правим, каквото то правим, после Господ решава. Сега на третия-петия ден се връщаш.  

- Обаче го няма балансът – ето педиатрите изчезват, защо? 

- Изчезват, защото от една страна – детето е най-рисковата зона, процесите са много по-бързи, най ти е мило, най ти е жално...И от друга страна, виждаш се в невъзможност да си реализиран, включително и в технологичен план. Проблемите в здравеопазването трябва да се режат с нож. Вдигат се цените по клиничните пътеки, прави се едно справедливо разпределение на приходите по здравна каса. Да не се връщаме към една тема – колко получава варненското здравеопазване на човек, сравнено с пловдивското или пазарджишкото. Но за общинското здравеопазване да кажа пак – най-важното, което съм видял в последните две години в общинския съвет, това е осъзнаването на ролята и мястото на общинското здравеопазване. Ние, включително и аз, смятахме, че то е гарант за социалната функция на здравеопазването във Варна. Не, технологично така е развито всичко, че не може общинското здравеопазване да бъде само по себе си гарант, то трябва да бъде свързано с науката, с напредъка, да е на съвсем друго ниво, за да може да изпълнява и тази социална функция. Аз не искам да отбиваме номера, искам и най-бедния пациент да е здравно осигурен. 

 - И какъв е пътят да се случи това?  

- За Очна болница и за АГ болница – разговори с Медицинския университет, разговори с Министерството на здравеопазването и взимане на решения, за които миналата година говорихме в това студио – че трябва да преминат към Медицинския университет. Защо – не защото съм възпитаник на МУ, а защото разбирам от финанси. МУ е една печеливша структура, високо технологична и научно ефективна. Ние в общината сме гарант за цялостния социален живот. МУ е държавно учебно заведение, това трябва всички да го разберат. Давам ви пример всеки 9 от 10 човека през живота си имат 5 чифта очила, сменят ги средно на две години. 3 процента от българите са се оперирали и се интересуват от рефлективна хирургия, 10 процента от българите носят контактни лещи. Вижте какъв голям процент засяга офталмологията. Същото се отнася и за АГ болница. Ако за тези две лечебни заведения намерим формулата, аз в главата си я имам, и решим въпроса с отдаването на МУ, там за две-три години ще бъде изградено здравно обслужване на съвсем друго ниво. Понеже казахме, че става въпрос за пари – трябват 6-7 млн.- лв. на Очна болница, за да бъде инфраструктурно подобрена, технологично обновена. Сега в момента знаете какъв е проблемът там.  

- Добре, средствата откъде ще дойдат, кредити или...? 

- Не, МУ е печеливша държавна структура и той може да инвестира спокойно и по-бързо от нас, от общината.  

- Каква е функцията на общината тогава?  

- Как каква, науката ще управлява. Аз съм на мнение, че всички шефове на ДКЦ трябва да са преподаватели в МУ. Това е друга моя теза – поне асистенти, но и доценти, професори, защото трябва да участват в науката. Сега ги разпъваме на кръст. В случая за двете болници определено смятам, че МУ разполага с необходимите ресурси. Всички специалисти са кадри на МУ, в Очната болница например заместник-управителят винаги е бил шефът на катедрата по очни болести.  

- Нека Ви питам за контрола над тези общински здравни заведения, той е на общинския съвет и на администрацията. Чия е вината да се стигне до това състояние. Лош мениджмънт? Къде е истината? 

- Няма вина. Аз съм лекар и ако споря с лекари, ще го направя с факти. Какво е положението към 15 този месец в очна болница. Имате квалифициран лекарски персонал, признат, имате уникални за страната методи за лечение, имате недобра организация на работа, която произтича обаче от инфраструктурните несъответствия. Нататък – имате ниски възнаграждения, дългове към доставчици на стоки и услуги, апаратура, закупена без стратегия. Не търся вина в никого, търся решение на проблемите. Ако търся вина, ще я намеря във всички, без изключение. Примерно щях да кажа, че общината трябваше да даде 7 млн. лв. Ако го направим за Очна, колко трябва да дадем за АГ, ами на ДКЦ-та. Ние не разполагаме с финансов ресурс, нито с нормативната база да правим реформи, заради самите реформи. Тогава да искаме промяна в касата, в закона...как ще стане това. Нямам презумпцията, че д-р Тошев, проф. Групчева, заместник-кмета, аз, кмета, председателят на съвета носим някаква отговорност за всичко това. Не, защото там се лекуват хората. Друг е въпросът, че е назряло време така както досега сме били, вече не може. Много го интересува варненецът общинска ли е болницата или държавна, иска като попадне там, да е на сигурно място, както е в терапията, и да го излекуват. 

- Някои може да кажат, че вместо 35 млн. за градинки и спортни площадки, могат да се дадат за здравеопазване. 

- Всичко е обвързано. Градинките и спортните площадки са елементи от градската среда, които са задължителни. Има изисквания за безопасност на местата, където играят децата. Ние не бием тъпана, но го изпълняваме. Ако спортуват нашите деца, а не стоят пред компютрите, в ДКЦ и болниците ще има два пъти по-малко пациенти. Ефективността в социалните дейности е 1 към 13, в спорта е 1 към 3 и т.н., всичко това рефлектира в здравеопазването. Е, не казвам, че сме идеални, че всичко можем да предвидим, но направеното е добро за спорта, за училищните бази. Няма еврофинансиране за лечебните заведения, това ни е проблемът, иначе и те щяха да дръпнат напред. 

- Добре, да се надяваме, че 2020 ще бъде наистина приоритетна година за здравеопазването.  

- Той животът го налага. Казвал съм и друг път – в България това, което не харесвам в политиката, тъй като сме млада демокрация, чак когато обществото стигне до критичен натиск, бързаме да вземем решения. И може от бързане да не са пълноценни. Аз мисля, че вече е назрял във Варна моментът, от 3-4 г. с моите колеги се опитваме да наложим тази теза, трябва се да мине с едно стъпало нагоре в здравеопазването. И ще го направим. Ще има недоволни, но не и злонамерени. Как да кажа, че д-р Тошев е злонамерен, не е, или че проф. Групчева, ами тя е светило от международен мащаб. Само си затворете очите и си представете, че ги нямаме тия лекари. А може да си представите, че след 2 г. имаме свръхмодерна очна болница, и имаме леки промени в законодателството във връзка с хората, които имат нужда от специфични грижи. Аз мисля, че община Варна върви по този път. И догодина, независимо кой от нас къде е, пак ще трябва да с е сборим и наистина да стане година на здравеопазването. Защото другите неща общо взето сме ги изпълнили. 20 млн. лв. имаме в общинския бюджет за здравеопазване, трябват ни 40 млв. лв. 

- Как се отнасяте към събирането на капачки и пластмаса за закупуването на медицинска апаратура при положение че тази година бюджетът на здравната каса отново е рекорден?  

- Положително се отнасям, снима децата и им се радвам, това са хубави инициативи. Другаде са решенията, но не мога да не им се радвам на постиженията на всички тези доброволци. Това е заостряне на вниманието, защото са съпричастни и им е мило за всички хора които са болни и страдат.

- Да минем на политическа тема – кметът на Добрич Йордан Йорданов ваш член на СДС ли е? 

- Аз съм в СДС-Варна, от него не чух, че не е от СДС, чух после от медиите. За да приключа темата, понеже съм пряк свидетел – дойде кметът на Добрич на пресконференция във Варна, дойде в централата на СДС, представи се. Казаха, че от няколко месеца нашите хора са говорили с него да го приемем. След това на пресконференция във ФК председателят Румен Христов обяви официално, че е станал от СДС, Йорданов взе думата да каже, че е десен, нищо не е отрекъл. Аз съм домакин, задачата ми беше да представим евродепутатите, тази новина е странична за мен. Гледам какво ще каже Сашо, какво ще каже Кирчев, Илия. Според мен кметът на Добрич, когото не познавах до момента, показа висока степен на неопитност.  

-Какъв е коментарът Ви за общата листа на ГЕРБ и СДС за евроизборите. 

-Винаги съм казвал, какво са ни учили в академията „Конрад Аденауер”. Там немците имат ясни правила. Две ще спомена – не казвай на журналистите нещо, което след това не искаш да чуеш, и по-важното, когато се коалираш, да е с някой по-голям. Това е отговорност към хората, които отиват до урните. Явявам се сам, ако никой друг по-голям не иска да се коалира с мен. Сега бяхме призовани от ЕНП да се коалираме, ГЕРБ и СДС осъзнаха, че е правилно, не знам защо другите не дойдоха, ДБГ, ДСБ, те обичат да се контрят. Ако се повтори моделът Каденабия 2, дори резултатът от изборите няма да е толкова важен. Защото след Каденабия се откри пътят на България към НАТО и към ЕС, колкото и днес да сме скептични, че този преход много дълго се проточи. От всички, които сега се обединяват около ГЕРБ, в Каденабия беше и ДПС. А Каденабия 2 ще даде нов тласък на страната, защото това означава, че тези политици се обединяват около най-важната цел – европейски граждани с европейски доходи. Левицата също може да приеме подобни цели и тогава се губи това, което спира всяка реформа и всяко развитие. Ако искаме да постигнем промяна, трябва да има съгласие първо между политическите сили, между отделните съсловия и народът да разбира, че се работи в негов интерес. Защото иначе Хаджийски го е казал, получава се българска работа – започва прибързано, без съгласие и обикновено завършва със скандал. Това убива всяка реформа и връща моментално нещата в изходно положение. Навремето в Каденабия беше създадено ОДС и след това беше избран Петър Стоянов за президент. Ако не беше станало това, дали щеше да падне БСП, Жан Виденов защо го махнаха – защото искаше да приеме валутния борд. Ама валутния борд е една система, близка с Международния валутен фонд и оттам нататък вече преминаваш към западноевропейски модел на финансиране. Мога да говоря с часове за това, че ако не беше формирано ОДС и не беше избран Петър Стоянов, още 10 г. България щеше да се мотае по пътя към НАТО и Европа. Вие помните Георги Първанов, който смяташе, че не ни е мястото в НАТО и ЕС. Не отричам правото му да си променя мнението, напротив, щастлив съм. 

-Накрая да Ви попитам сигурен ли сте в избирането на вашия кандидат от СДС Александър Йорданов за евродепутат, защото са възможни и преференции и избирателите да решат друго?

 -Аз няма са съм в 30 г. в политиката и да успявам, въпреки че съм със спорен имидж. Вярвам на инстинктите си, а в случая и като политик твърдо вярвам, че Сашо Йорданов ще бъде нашият представител в Европейския парламент. Нещо повече – смятам, че ще бъде много полезен там. И вече е решено, че офисът на бъдещия евродепутат Александър Йорданов ще бъде във Варна на ул. „Княз Борис” 46.
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594