Елена Йончева е „невинна”, но на седем въпроса не може да даде прост отговор

България 20.04.2019 14:11

Димитър Иванов

Безспорният шлагер на стартиралата вече кампания за европейски парламент ще бъде водачът на листата на БСП Елена Йончева. Ежедневно тя извира от различни медии и припява една и съща песен - че е политическа жертва, несправедливо обвинена от прокуратурата за пране на пари, че е тотално невинна и непорочна. 

Естествено от Йончева няма да чуем и дума – как ще отстоява европейските ценности и национални интереси в обединена Европа от домогванията на Кремъл да превземе и отслаби България чрез крайно десни и национал-социалистически партии като БСП. 

Но вероятно това не е и задачата на Елена, още повече като се има предвид, че профилът на водача е специално подбран по московски стандарти: По майчина линия водачът на БСП е рускиня, за баща и се твърди, че е работил против ЕС и НАТО и в интерес на тоталитарните комунистически тайни служби, завършила е в СССР и никога не е казала дума срещу режима на Путин, представя се за разследващ журналист, но никога не е разследвала корупцията в БКП-БСП.

Но за обществото и избирателите остава твърде важен въпросът: има ли основание Йончева да бъде атакувана, заради

„аферата КТБ”

Голите факти са доста любопитни!

На 31 август 2018 година срещу депутата от БСП Елена Йончева е образувано досъдебно производство за извършени финансови операции с парични средства в особено големи размери, присвоени по престъпен начин от фалиралата КТБ чрез офшорната компания „Далий Трейдинг Лимитид”. 

Като едноличен собственик на „Авторска телевизия” ЕООД Елена Йончева е взела решение да учреди съвместно дружество с офшорната компания „Далий Трейдинг Лимитид”, регистрирана на Британските Вирджински острови. 

Така се ражда новата компания „Офроуд” ООД. В нея Йончева и офшорката си разделят собствеността по 50%, но въпреки всяка бизнес логика „Авторска телевизия” ЕООД срещу нейните 50% собственост внася скромно 5000 лв., а съдружникът „Далий Трейдинг Лимитид”, срещу същата собственост прави парична вноска в размер на 315 хил. лв. „Далий Трейдинг Лимитид” се задължава да внесе и допълнителна сума от 250 хил. евро. Управител на новото дружества става Елена Йончева, която веднага си определя месечна заплата в размер на 12 бона. 

Като шеф на „Офроуд” Йончева сключва веднага договор с КТБ за платежни услуги. Според държавното обвинение в случая става дума за тежко престъпление – пране а пари, като паричният поток е с вероятно престъпен произход – присвоени от длъжностни лица средства, собственост на КТБ.

Депутатът Елена Йончева твърди, че е невинна и не е знаела за връзката на парите с КТБ. Но и до днес, въпреки всички увъртания и усуквания тя отказва да даде смислен и прост отговор на няколко логични въпроса, а и журналистите угодно отказват да и ги зададат:

1. Защо банкерът беглец Цветан Василев, който се предполага че стои зад офшорката, е избрал именно нея, за да правят бизнес? Такава чест е почти невъзможно да бъде оказана на друг журналист.

2. Защо двете страни в новото дружество „Офроуд” внасят космически несъпоставими суми, въпреки че притежават по 50% от него?

3. Как като шеф на тотално неизвестната фирма „Офроуд” Йончева успява автоматично да сключи апетитен договор с КТБ за платежни услуги?

4. С опрян пистолет в слепоочието ли е заставена от адвокатите на ТВ7, свързана с Цветан Василев, та веднага се съгласява да стане съдружник със съмнителна офшорка и да оперира с пари с неясен произход, или това е осъзнат и напълно доброволен акт? 
В това съмнително и скандално съдружие Йончева се представя като жертва, но ако е била заставена или изнудвана, защо не е подала сигнал в полицията и прокуратурата? Тя е човек с влияние и за разлика от всеки обикновен гражданин на нея щяха да и обърнат внимание.

5. Твърди, че с преведените пари е закупила техника и е произвела продукция – филми, но на кого са предоставени и продадени тези филми, каква сума е получила за тях и защо не са отразени в счетоводството на компанията?

6. Къде е закупената техника, има ли фактури – отказва да ги покаже, както и да обясни какво е станало с тях?

7. Как само срещу внесени от нея 5000 лв. еднократно в уставния капитал на дружеството, получава право да си определи 12 бона месечна заплата за две години?/фактор.бг
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594