Безлов: Схемата с ало измамите е като мравуняк, няма йерархия в системата
България 19.04.2019 08:21
През годините нарасна темата с ало измамите. През 2010 г. беше началото на тези изследвания. Опитите на телефонните измамници обикновено са несполучливи. По-малко от 1% стават жертва на телефонни измамници. Това заяви пред БНТ експертът по сигурността Тихомир Безлов.
"Да речем, че за 2012 г. измамените са около 20%, докато за 2018 г. този процент е спаднал до 14. Тоест този "пазар" е спаднал", коментира още той.
"Схемата с измамите е като мравуняк, няма йерархична система. Има тартори, организатори. Стават въпрос за около 100-200 човека, които участват в този мравуняк, основно в Северна България. Намират се най-вече в Левски, Плевен, Горна Оряховица", заяви Безлов.
"Интересното е, че сред задържаните вчера има такъв, който и преди е бил задържан за телефонни измами. Явно наказанието не го е спряло", обясни анализаторът.
"Имат наберачи, мулета и такива, които следят мулетата. Те са много адаптивни. В момента, в който е направено нещо, за да им се заглушат клетките, те се преместиха в Румъния, защото знаят, че там ще са необезпокоявани. Хубавото тук е съвместната работа", коментира още той.
"Освен чисто полицейските мерки, хубаво е да има ограничаване и от телефонните компании", смята Безлов.
Припомняме, че вчера беше проведена акция в Горна Оряховица срещу ало измамите и при нея бяха арестувани над 30 души./faktor.bg
"Да речем, че за 2012 г. измамените са около 20%, докато за 2018 г. този процент е спаднал до 14. Тоест този "пазар" е спаднал", коментира още той.
"Схемата с измамите е като мравуняк, няма йерархична система. Има тартори, организатори. Стават въпрос за около 100-200 човека, които участват в този мравуняк, основно в Северна България. Намират се най-вече в Левски, Плевен, Горна Оряховица", заяви Безлов.
"Интересното е, че сред задържаните вчера има такъв, който и преди е бил задържан за телефонни измами. Явно наказанието не го е спряло", обясни анализаторът.
"Имат наберачи, мулета и такива, които следят мулетата. Те са много адаптивни. В момента, в който е направено нещо, за да им се заглушат клетките, те се преместиха в Румъния, защото знаят, че там ще са необезпокоявани. Хубавото тук е съвместната работа", коментира още той.
"Освен чисто полицейските мерки, хубаво е да има ограничаване и от телефонните компании", смята Безлов.
Припомняме, че вчера беше проведена акция в Горна Оряховица срещу ало измамите и при нея бяха арестувани над 30 души./faktor.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци