Да оценим регреса и да мобилизираме потенциала си, призова Владимир Кисьов

Избрано 12.04.2019 20:11

Големият проблем е да оценим регреса в дадени области и да видим как да мобилизираме потенциала си. Хората няма да чакат. Вече 15-20 г. сме в преход - няма такава страна с такъв дълъг преход. Може би сме единственият екземпляр от Югоизточна Европа.

Това заяви Владимир Кисьов по време на международната научна конференция "30 години реформи на публичното управление в Централна и Източна Европа: следващият хоризонт". Кисьов бивш главен преговарящ с ЕС, който замени Александър Божков в тази роля.

Да ползваме потенциала на хора, които могат да мислят и да са в полза на обществото, призова Кисьов. Според него е важно как да бъдат въвлечени младите хора да участват в защитата на постигнатото и по наши дни.

Всяко устойчиво нещо може да бъде разклатено. Свидетели сме как тази устойчивост за НАТО и ЕС се клати всеки ден, каза Кисьов.

Свободата и демокрацията искат ежедневна борба. Благодаря на тези 700-800 души, които никой не ги е виждал, но това бяха хората, които с ентусиазъм работиха да постигнат нещо, каза той по адрес на експертите, които подготвиха България за членство в НАТО и в ЕС.

Екатерина Михайлова: С малки цели трудно се постигат големи резултати
Екатерина Михайлова: С малки цели трудно се постигат големи резултати

Най-големият дефицит е дефицита на справедливост, смята юристът

Нямаше нужда да бъдат много убеждавани, по това време научните институти освободиха доста кадри, които участваха в управлението на страната. Те бяха квалифицирани хора, работейки с ентусиазъм. Имахме премиер (Иван Костов - б.р.), който разбираше за какво става дума.

Там не можеше да се явиш неподготвен на заседание или по европейски въпроси или в МС и да не знаеш какво докладваш и то да се приеме. Единствено можеше да бъдеш отстранен от заседаниеу че си неподготвен - друго спасение нямаше, припомни Кисьов времето от началото на прехода.

Когато говорим за постигнатото (от България - б.р.) - благодарение на доц. Стефанова в Комитета на регионите за пръв път български делегат представи становище. Доброто управление на местно и регионално ниво - какво трябва да се прави в ЕС, в България бе представено от страната (България), за която има най-много забележки за местно и регионално ниво. Това становище стана помагало за ЕП и за ЕК. Години наред те вадеха от там предложения и приемаха директиви. Не съм убеден, че тези директиви ние ги прилагаме сега, когато се връщат към нас от Европа, а те са предложени от нас, призна Кисьов.

Трябва да имаме самочувствие. В момента най-големият въпрос е дали прогресът от тук нататък преобладава пред регреса. Имам усещане, че има регрес в прилагането на правилата, заяви бившият зам.-външен и зам.-промишлен министър.

Той даде конкретен пример за регрес в администрацията - след като парадирахме, че стимулираме и че това е приоритет да отпаднат маса документи - удостоверение за наследници ще ви поискат навсякъде. Дори на гробищата, които са общинското предприятие и ползват ЕСГРАОН искат това удостоверение.

След като казахме облекчения на семейния бизнес, измислиха, че се плаща и 50 см тротоарно право за продавач, който застава до щендарите. С това ли улесняваме малкия и среден бизнес, попита реторично Владимир Кисьов. /news.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447