Русия с голямо военно учение в Крим, Румъния - най-уязвимата страна при евентуална атака

ЕС и Свят 27.03.2019 10:15

Днес в Страсбург ще се състои вторият кръг преговори между Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз за назначаването на европейски главен прокурор, след като дискусиите миналата седмица завършиха без резултат, съобщава в. "Гъндул", като отбелязва, че надпреварата е между румънката Лаура Кодруца Кьовеши и французина Жан-Франсоа Бонер, посочва БТА.

Румънският евродепутат либерал Зигфрид Мурешан обясни, че днешните преговори ще се състоят чрез видеоконференция, както и чрез пряка среща между екип на ЕП и Съвета на ЕС. "Какво предстои да се случи? Следващите срещи ще се състоят на 27 март, после на 4 и 10 април. Срещата на 27 март ще се състои чрез видеоконференция, тъй като ние, Европейският парламент, ще бъдем в сесия в Страсбург, а Съветът не може да пристигне в Страсбург", посочи евродепутатът от Национално-либералната партия.

"Руснаците симулират бомбардиране на румънската база Девеселу", пише в. "Адевърул" по повод широкомащабно учение на руските въоръжени сили в Крим. След като разположи в Крим ядрените бомбардировачи Ту-22, Москва продължава военните игри в Черно море, като доведе над 1500 военни, които извършват учения, пише вестникът, като допълва, че за маневрите са мобилизирани стотици самолети и военни хеликоптери, машини тип амфибия и други видове техника.

Според военни източници, цитирани от "Адевърул", руската авиация провежда тренировки, целящи да й осигурят възможно най-голям успех при евентуална атака срещу американския противоракетен щит, разположен в базата Девеселу в Южна Румъния. Цитираните източници твърдят, че казармата, в която е разположена американската част, е възпроизведена в реални размери от леки материали, за да може руските пилоти да се усъвършенстват при възможно най-реални условия.

Вестникът напомня, че руски официални представители "нееднократно са посочвали с пръст към Девеселу", твърдейки, че противоракетнитя щит има нападателен потенциал - нещо, което многократно беше отричано от техните румънски и американски колеги.

По същата тема в. "Ромъния либера" пише, че "Русия подготвя парашутисти, които да атакуват черноморските страни", като подчертава, че "най-уязвима при подобна атака би била Румъния". Изданието напомня, че членките на НАТО с излаз на Черно море са Турция, България и Румъния, но "Турция има специална връзка с Русия", така че единствените черноморски страни, които може да бъдат визирани от подобна атака по море, остават Румъния и България. Тъй като Румъния е географски по-близо до Русия, тя е най-уязвимата в тази ситуация, коментира "Ромъния либера".

Вестникът отбелязва също, че Румъния има остарял морски флот, като почти всички военни кораби са "физически и морално амортизирани", а планираната покупка на четири нови мултифункционални корвети беше спряна в началото на тази година от министерството на отбраната. За осигуряването на териториалната защита на Румъния важен елемент остава обаче присъствието на американските военни, посочва всекидневникът.

Според съобщение на министъра на отбраната Габриел Леш над 500 военни от сухопътните сили на САЩ заедно с бойна техника са пристигнали този месец в Румъния и ще останат на територията на страната два месеца.

В. "Гъндул" цитира генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който заяви по време на посещение в Грузия, че Севрноатлантическият алианс е засилил военното си присъствие в Черно море, включително в Румъния, като реакция срещу "агресивните" действия, предприети от Русия. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00064
GBP GBP 1 2.28771
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63473
USD USD 1 1.82447