Добро класиране за Александра Фейгин на Световното

Спорт 23.03.2019 11:53

Българката Александра Фейгин изравни най-доброто класиране за страната ни при жените на Световно първенство по фигурно пързаляне. 16-годишното момиче зае 17-то място в дебюта си на такъв шампионат - в Сайтама (Япония).

През 1993 г. Виктория Димитрова завършва 17-а. Трябва да се има предвид обаче, че сравняваме различни епохи и доста различни нива на спорта като цяло. В момента фигурното пързаляне е изключително сложно технически и оценяването е много по-различно отпреди 25 години.

Фейгин този сезон има и 11-о място на Европейско първенство при жените. Нейният резултат в Сайтама е забележителен и заради това, че постигнат без български съдия в дисциплината. Самото й класиране за волната програма е за похвала.

Олимпийската шампионка от "Пьончан 2018" Алина Загитова (Русия) спечели първа световна титла в кариерата си и постави няколко рекорда. 16-годишната Загитова е спечелила всичките титли от големи първенства през последните две години.

През миналия сезон тя грабна олимпийската и европейската титла и златото на финала на Гран При, а този сезон е световна шампионка и втора на континенталното първенство и на финала на Гран При.

Рускинята е най-младата фигуристка за последните 21 години, която печели световната и европейската титла. Загитова е и първата рускиня, която стига до всички титли в женското фигурно пързаляне. Тя е първата фигуристка от 1985 г. насам, която печели световната титла веднага след победа на олимпийските игри. За последно това направи германката Катарина Вит.

Втора се класира 19-годишната Елизабет Турсинбаева от Казахстан. Тя стана първата фигуристка в историята, която изпълнява четворен салхоф на състезание при жените. Бронзовото отличие взе двукратната световна и европейска шампионка Евгения Медведева от Русия, която се пързаля на волната програма със силни болки в бедрото.