Бразилия: САЩ поискаха всичко, а в същото време не искат да отстъпят за нищо

Избрано 21.03.2019 14:58

Тази седмица, когато бе в Белия дом, десният бразилски президент Жаир Болсонаро получи от американския си колега Доналд Тръмп възторжени похвали и обещания, дадени при някои условия. Бразилски преговарящи обаче се оплакаха, че домакините им са се оказали костелив орех в преговорния процес.

Дипломати и други представители заявиха, че Бразилия засега не е получила кой знае колко отстъпки в замяна на това, че едностранно отмени визите за американските туристи, отпусна квоти за безмитен внос на пшеница и улесни изстрелването от бразилска територия на американски космически апарати, съобщава БТА.

Болсонаро, открит почитател на Тръмп, който явно гореше от желание да се хареса на домакина си при първата среща помежду им, не постигна увеличаване на износа на бразилска захар, нито отмяна на американската забрана върху вноса на прясно говеждо месо от Бразилия - две неща, които са голяма цел на бразилския земеделски отрасъл.

"Ако така ще продължаваме, може и ние да се заинатим и да не отстъпваме", каза пожелал анонимност бразилски представител с пряко отношение към преговорите. "Те поискаха всичко, а в същото време не искат да отстъпят за нищо", добави той.

Реакциите на бразилците бяха свързани най-вече със знаковия характер на визитата - привържениците на Болсонаро видяха в нея признание за нетрадиционния си лидер, а критиците изразяваха опасения, че го виждат в толкова топли отношения с Тръмп.

Но недоволството на бразилската делегация е отражение на по-сериозните трудности - преодоляване на търговските бариери и конкуренцията между селските стопанства на двете страни. Тези проблеми съществуват, въпреки че президентите им имат общи черти - безцеремонен стил като политици и консервативни възгледи.

Болсонаро похвали визитата си като начало на нова ера в американско-бразилските отношения, изказвайки възхищение от Тръмп и изтъквайки общата им позиция срещу политическата коректност и "фалшивите новини", както те често наричат отразяването им в неблагоприятна светлина от медиите.

Президентите намериха допирни точки и в заклеймяването на венецуелския президент Николас Мадуро и в сътрудничеството в областта на обществената сигурност и развитието на военните способности. Определянето на Бразилия като "важен съюзник извън НАТО" ще улесни оръжейните продажби на САЩ за бразилските въоръжени сили, а благодарение на новото споразумение в технологичната сфера американските компании ще могат да извършват от територията на Бразилия космически изстрелвания с търговска цел.

Но в области като търговията отправените в знак на добра воля предложения на бразилците (например да въведат като бонус годишна квота от 750 000 т за безмитен внос на пшеница), не предизвикаха аналогична реакция.

"Ако няма реципрочност, предпочитанията на Болсонаро към САЩ ще започнат да изглеждат наивно", каза Велбер Барал, бивш бразилски министър на външната търговия.

Това ново отваряне на Бразилия към вноса на пшеница ще облагодетелства главно американските износители и в същото време е шамар за съседна Аржентина, друг важен бразилски търговски партньор, добави Барал.

Той предупреди и че Бразилия може да се сблъска с още негативи в търговията, ако се откаже от ползите, които й носи статутът на "развиваща се страна" в Световната търговска организация. Отказът от този статут е условието на САЩ за това да подкрепят кандидатурата на Бразилия за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Тази подкрепа при определени условия - конкретни отстъпки в СТО в замяна на членство в ОИСР, което има повече символичен характер - видимо подразни бразилския министър на икономиката Пауло Гедес след срещата му с американския постоянен търговски представител Робърт Лайтхайзър.

"Това не е размяна. Той отправя искания", каза Гедес пред журналисти.

В изказване в понеделник пред Американската търговска камара Гедес загатна и кои са проблемните въпроси, които пречат на сключването на по-широкообхватни търговски споразумения.

"Искате да продавате свинско ли? Добре, купете говеждото ми. Искате да продавате етанол? Купувайте захарта ми. Говеждо за свинско, етанол за захар, пшеница срещу автомобилни части. Това са дребни неща", каза той.

Нито един от тези въпроси на двустранния стокообмен в крайна сметка не залегна в някакъв официален документ при преговорите.

Гедес припомни на аудиторията, че Китай, водещият търговски партньор на Бразилия, ще запълни нишата, ако САЩ не се активизират.

"Те навлизат, опитват се да инвестират", предупреди Гедес. /БТА
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027