Нова визия за 3,3 млн. лв. изправя на крака очна болница

Избрано 07.03.2019 18:54

Концепция за развитието на специализираната болница по очни болести във Варна предвижда инвестиции от 3,3 млн. лв., които да превърнат лечебното заведение във елитен офталмологичен център от национален мащаб. Документът е разработен от катедрата по очни болести към Медицинския университет, ръководена от проф. д-р Христина Групчева, и беше основна тема на заседанието на здравната комисия към общинския съвет.

С част от инвестиция от 1,8 млн. лв. ще бъде купена лазерна технология, а 1,5 млн. лв.ще се обезпечи основната дейност на лечебното заведение и привличане на млади специалисти. В последните 5 г. само един специализант и то на половин щат е бил привлечен във варненската очна болница. По мнение на експерти за рехабилитиране на сградата по съвременните медицински стандарти ще са нужни около 8 млн. лв. В интерес на пациентите и на варненци е това да стане час по-скоро, в лечебното заведение да работят отдадени и високвалифицирани специалисти, без значение дали базата е общинска или държавна.

Автори на разработката са 15 хабилитирани преподаватели и офталмолози, подкрепени от още 11 свои колеги от катедрата по очни болести към варненския медицински университет.

Наред с пълния пакет стандартни офталмологични услуги, спешния прием и високотехнологични дейности, акцент във визията за развитие на очна болница е детското здраве. Между 10-15 процента от пациентите в момента са деца и младежи, над 50 процента са хора в работоспособна възраст, а делът на пациентите над 65-годишна възраст достига до 40 на сто. В ожесточена конкуренция с частните центрове, където селективно се предпочитат бързооборотни и добре платени медицински дейности, варненската очна болница трупа дългове – 150 хил лв. през 2017 г. и 324 хил лв. за 2018 г. Последният транш от общинския бюджет за оздравяване на лечебното заведение беше направено на 23 януари тази година и размерът му беше 92 хил. лв.

В анализа си специалистите констатират още, че базата е остаряла до степен, която представлява опасност за пациентите, обстановката предизвиква отвращение поради липсата на условия за персонална и обща хигиена.

На фона на незавидното състояние на базата и на отлива на високквалифицирани специалисти тук е извършена първата в страната трансплантациа на консервирана амниотична мембрана, създадена е тъканна банка, която произвежда уникалните продукти Алоам и Алохил, както и обработка и предоставяне на роговична тъкан. Варненската катедра по очни болести е пионер в трансплантацията на стволови клетки в роговица.

Затова и перспективите пред варненската очна болница са във високите технологии – транслационна, транплантационна и регенеративна офталмология, смятат авторите на концепцията. Преструктуриране на дейността, обновяване и инвестии в материалната база и апаратурата са ключовите думи в документа.

А визията им за развитие на варненската очна болница ще е тема на още дискусии в съвместно заседание на три комисии към общинския съвет – на здравната, на финансовата и на комисията по собственост и стопанство.

Каквоото обаче и да решат комисиите в Общински съвет, ясно е, че Медицинският Университет във Варна е естествената научна среда, където може да се развива офталмологичната наука. С помощта на МУ-Варна и ресурсите, с които разполага университета, би могло да се изпълнят не само технологичните изисквания, но и цялото реновиране на сградата, т.е. финансирането на дейностите със 7-8 млн. лева. Всъщност, въпросът е кой разполага с тези средства към този момент. Засега МУ-Варна разполага с такива ресурси.

А варненци, дори не знаят, дали болницата е общинска или държавна; те просто искат една модерна Очна болница с модерно оборудване и висококвалифицирани специалисти. Такава, каквато отива на офталмологичната школа на град Варна.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911