Пациент в Лондон е вторият излекуван от ХИВ вирус

Наука 05.03.2019 16:41

След трансплантация на костен мозък на британски пациент, заразен с вируса на СПИН, повече не са открити следи от заболяването, съобщава списание „Нейчър“. Това е втори подобен случай по рода си.

През 2007 година американецът Тимъти Рей Браун, известен навремето като „Берлинският пациент“ става първият човек, излекуван с подобен метод.

Както и при случая с Браун, британският пациент също е бил лекуван от рак, като след трансплантацията на клетките са изчезнали симптомите и на двете заболявания. Макар и успешният случай да дава надежди, че СПИН може да бъде лекуван в бъдеще, експертите предупреждават, че все още е твърде рано да се говори за намиране на лечение.

Три години след операцията за присаждане на клетките от костен мозък и 18 месеца след спирането на лекарствата за СПИН, изключително прецизните тестове показват, че у така наречения „Лондонски пациент“ повече не се наблюдават симптоми на заболяването.

Изследователите не бързат да правят заключение, че пациентът напълно е излекуван от вируса на СПИН, като уточняват, че методът не е смятан за особено приложим при повечето заразени, но определено допринася съществено за откриването на лечение в бъдеще.

„Лондонският пациент“ е бил диагностициран през 2003 година, но е започнал да вземе лекарства за контролиране на инфекцията през 2012 година. По-късно през 2012-а той развива раково заболяване, известно като лимфом на Ходжкин и през 2016 година се съгласява на трансплантирането на клетки от костен мозък, за да бъде излекуван от рака.

Лекарите са били на мнение, че ако се намери подходящ донор, той може да бъде излекуван и от вируса на СПИН. И е бил намерен донор с генна мутация на естествена резистентност срещу вируса.

Знае се, че около 1 процент от хората, живеещи в Северна Европа, наследяват тази мутация и по този начин са имунизирани срещу вируса на СПИН.

Трансплантацията на клетки от костен мозък е много труден и опасен процес, защото използването на радиация и химиотерапия разрушава наличната имунна система, за да създаде нова такава, изтъкват експертите. Процентът на неуспех при такава трансплантация е много висок.

Подобен вид агресивна терапия основно се прилага за лекуване от рак, а не от вируса на СПИН.

„При тези специални случаи, когато имате вируса на СПИН и рак, който не реагира на нормалната химиотерапия и нормалното лечение, този подход е оправдан, но за огромното мнозинство от пациенти с вируса на СПИН той е прекалено рискован“, заяви пред Би Би Си Филип Гоулдър, професор по имунология към университета в Оксфорд.

Все пак според професор Гоулдър случаят с „Лондонския пациент“ е много значим, защото помага на експертите да установят как тялото може по естествен път да се съпротивлява на инфекцията, а това дава надежди за бъдещето. /bnr.bg

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822