Британската политика се раздробява още повече след напускането на трима консерватори

Избрано 21.02.2019 16:35

Предизвиканите от Брекзит пукнатини в политическата партийна система на Великобритания станаха още по-големи вчера, след като три проевропейски депутатки напуснаха управляващите консерватори, за да се присъединят към нова центристка група на независими. Всички те са против решимостта на консервативното правителство да изведе Великобритания от Европейския съюз със или без сделка за развод.

Ана Субри, Хайди Алън и Сара Уоластън напуснаха Консервативната партия, за да се присъединят към осем бивши депутати лейбъристи в съюз, наречен Независима група. Това са съвсем малка част от 650-те депутати в Камарата на общините. Напусканията обаче представляват най-голямата промяна за политическите партии във Великобритания от десетилетия.

Отцепилите се депутати се надяват да привлекат членове сред недоволните проевропейски политици както от Лейбъристката, така и от Консервативната партия, и да изградят нова сила в центъра на британската политика. Те донякъде са вдъхновени от движението "Напред" на френския президент Еманюел Макрон, което доминираше на последните президентски и парламентарни избори във Франция за сметка на партиите от основното течение в страната.

"И двете ни партии са развалени. Ние ще променим политиката към по-добро", заяви вчера групата в Туитър.

В писмо до министър-председателката Тереза Мей трите бивши консерваторки обвиниха партийните лидери, че са изоставили политическия център, и казаха, че "последната капка, с която според нас чашата преля, е катастрофалният подход на това правителство към Брекзит".

Излизането на Великобритания от ЕС е планирано за 29 март, но британските депутати още не са постигнали съгласие по сделка за условията на развода. Трите напуснали депутатки обвиниха правителството на Мей, че позволява на подкрепящото Брекзит твърдолинейно крило на консерваторите да тласне страната до ръба на вредно за икономиката излизане от общността "без сделка".

Алън каза, че Мей е била "принудена да се подчини" от привържениците на Брекзит и "тегли страната и парламента въпреки бурната им съпротива към ръба на пропастта без сделка".

Субри каза, че опитите за модернизиране на десноцентристката партия чрез насърчаване на по-многообразна членска маса и справяне със социалните проблеми са били унищожени от всепоглъщащото вманиачаване с Брекзит.

"Аз не напускам Консервативната партия - тя ни напусна", каза Субри.

Мей каза, че е натъжена от решението, но заяви, че правителството "върши това, което е правилно за нашата страна", като изпълнява решението на избирателите за излизане от ЕС.

Трите се присъединиха към осем разбунтували се лейбъристи, които тази седмица напуснаха основната опозиционна партия заради посоката, в която върви тя под ръководството на левия лидер Джереми Корбин. Напусналите лейбъристи го обвиняват, че оказва слаба съпротива срещу плановете на Мей за излизане от ЕС и не премахва антисемитизма в партията.

Джоан Райън, която е един от бившите лейбъристки депутати, каза, че партията се е "заразила с напастта на антиеврейския расизъм" под ръководството на Корбин, който е отдавнашен поддръжник на палестинците.

Отдавна има признаци, че решението на избирателите от 2016 г. за излизане от ЕС може да предизвика голяма промяна в британската политика, защото Брекзит разцепи както консерваторите, така и лейбъристите на враждуващи крила - поддръжници на Брекзит и поддръжници на ЕС.

Не е ясно дали разцеплението в двете партии, които отдавна доминират в политиката, ще помогне за излизане от политическата безизходица във Великобритания заради Брекзит. Миналия месец британските депутати отхвърлиха споразумението за развод, договорено от правителството на Мей и ЕС, а опитите на Мей да убеди Брюксел да се съгласи за промени в сделката са безуспешни.

Членовете на Независимата група искат свикване на нов референдум за Брекзит, който може да задържи Великобритания в общността от 28 държави. Консервативното правителство на Мей е против тази идея, а лейбъристите под ръководството на Корбин се отнасят хладно към нея.

През идните седмици към Независимата група вероятно ще се присъединят още депутати, но е трудно да се предскажат шансовете й за успех.

Преподавателят по политика в Манчестърския университет Роб Форд каза, че това прегрупиране - "междупартийно разцепване, противопоставящо центъра срещу крайностите" - няма аналог в следвоенната британска политика.

А макар политическата система във Великобритания отдавна да се противопоставя на промените, Форд каза, че господството на двете големи партии, консерваторите и лейбъристите, отслабва.

"Вече не са толкова много хората, които имат "отбор", към който се чувстват привързани", каза той. "Затова е по-лесно нова сила да направи пробив."

"А тук има нова форма на племенна привързаност, която е привързаност към твоя глас на референдума (за Брекзит). Тази нова партия очевидно ще бъде политическото крило на (привържениците на) "Оставането"."
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549