Молдова: От "кражбата на века" до надпреварата за парламента

Избрано 20.02.2019 15:56

Неговите предизборни плакати са навсякъде, подкрепата за него е мощна: Илан Шор, макар и осъден за измама за смайващата сума от 1 милиард долара, не пести средства, за да бъде избран за депутат на парламентарните избори в неделя в Молдова.

"Никой няма да съжалява, че е гласувал за Шор", казва, говорейки за себе си в терто лице, самият 31-годишен кандидат, който вече е кмет на Орхей, град в централната част на тази бивша съветска република, разположена между Румъния и Украйна.

От години страната е разделена между привърженици на сближаването с Москва, които изведоха на власт през ноември 2016 г. президентаИгор Додон, и привърженици на интеграцията в Европейския съюз, сред които има и членове на правителството, което води до постоянни политически кризи.

Според социологическите изследвания три партии - управляващата Демократическа партия на Молдова, социалистите на проруския президент Игор Додон и един проевропейски десноцентристки алианс, ще влязат в парламента.

Ако никоя от тези формации не спечели мнозинство, за да сформира самостоятелно правителство, опасяват се анализаторите, ще последва нов период на нестабилност.

В Орхей цари оптимизъм: влизането в парламента на Илан Шор, начело на негова собствена партия, изглежда гарантирано, благодарение на смесената избирателна система, която обединява пропорционалната и мажоритарната.

Самият той се самоопределя като "бизнесмен". Роден в Тел Авив, с родители от молдовски произход, осъден през 2017 г. на 7,5 години затвор за ролята си в гигантска банкова измама, той остава на свобода в очакване да бъде разгледано обжалването му.

Аферата, която е свързана със съмнителни транзакции на стойност 1 милиард долара, извършени през 2014 г. от трима молдовски банкери, беше определена като "кражбата на века". Парите, чиито следи така и не бяха открити, представляват около 15 процента от БВП на страната. Според американската одиторска компания "Крол" (Kroll) Илан Шор, президент на управителния съвет на една от трите банки, е бил основният бенефициент.

Редица други видни политици са получили част от тази сума, трансформирана след това в държавен дълг - значително бреме за Молдова, най-бедната страна в Европа.

Месец след като бе обвинен, Шор, който твърди, че е невинен, беше избран за кмет на Орхей с повече от 60 процента от гласовете и вече се цели в парламента.

"Изкупителна жертва"

По време на кампанията си в южната част на страната той заяви, че "корупцията е най-сериозният проблем за Молдова", но и че този "бич" засяга най-вече съдебната система.

"Те искат да ме превърнат в изкупителна жертва, но няма да успеят", каза той на руски пред аудитория от пенсионери, като обеща да "развие цялата страна", ако бъде избран за депутат.

В неговата "крепост" - Орхей, нападките му срещу правосъдието не изглежда не безпокоят избирателите му.

"Г-н Шор направи всичко, което обеща: павирани улици, детски площадки, отопление", твърди 68-годишната Раиса, продавачка на облекло, и добавя: "Ако беше виновен, щеше да е избягал от страната".

"Присъдата му е несправедлива, ние го подкрепяме", казва друга жена, 63-годишната Лена.

Събрали се на централния площад, за да протестират срещу "антидемократичните партии", младите активисти на една неправителствена организация бързо са наобиколени от десетки местни жители, които отправят нападки срещу тях.

"Нямаме нужда от вашата помия", казва разгневен мъж, като къса вестника, раздаван от активистите.

Един от тях, 30-годишният Андрей, не е изненадан: "Шор открадна милиарда и даде мизерно малко от доларите за града. За хората един социален магазин или аптека с ниски цени означава много".

"Съучастиеето на властите"

Лилия Карасчук, директорка на молдовския клон на "Прозрачност без граници" обрисува в интервю за АФП цяла мрежа на съучастие между властите и Шор: "Властта го подкрепя финансово" и избягва да разследва политическата му дейност или аферите му.

Тя се възмущава от "безнаказаността", с която се ползва Шор, чийто апелативен процес се бави.

ЕС, който подписа с Молдова споразумение за свободна търговия през 2014 г., осъди през ноември "влошаването на състоянието на правовата държава и демокрацията" и намали финансовата си помощ.

Брюксел призова Кишинев да "разследва задълбочено и безпристрастно банковата измама, да възстанови парите и да изправи пред правосъдието всички виновници, независимо от тяхната политическа принадлежност".

Карасчук обаче не си прави илюзии. "В Молдова съдът прави само онова, което му наредят", казва тя. /БТА
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549