Китай е най-новият играч на Балканите, ще търси ли политическа печалба

Избрано 20.02.2019 15:20

Китай е най-новият играч в регионалната игра на надмощие на Балканите, а действията му будят подозрения в ЕС, че Пекин може да се възползва от икономическата си сила, за да получи политическа печалба, се посочва в доклад на Мюнхенската конференция по сигурността за тази година.

Европейските лидери разбират стратегическото значение на тази част на Европа, а недостигът на политически и икономически напредък в региона, както и умората от разширяването на ЕС намалиха вярата и на двете страни в неизбежността на членството в ЕС, се казва в частта на доклада, посветена на региона, под заглавие "Западни Балкани: с такива приятели...", посочва БТА.

Същевременно се констатира, че регионът остава чувствителен и като пример за това се посочва, че противно на желанието на НАТО през декември Косово реши да формира своя армия, на което Сърбия отговори със заплаха с въоръжена намеса, както и че в Сараево се засилват опасенията от ескалация на етническите напрежения след влизането на сръбския националист Милорад Додик в босненското Председателство.

Междувременно гражданите на Западните Балкани изразяват недоволството си като протестират или напускат региона, се отбелязва в доклада. Негативното развитие на ситуацията на Западните Балкани се засилва, докато други действащи сили увеличават влиянието си, особено Китай и Русия, се подчертава в доклада. Русия е традиционен играч в региона, но сега гледа на Балканите като на ключова част от новата "голяма игра", която може да помогне за объркване и отслабване на Европейския съюз. Москва е обвинявана за мерки, целящи дестабилизация на Западните Балкани, включително за полагане на активни усилия за подтикване към етнически конфликт и предизвикване на разочарование от ЕС с мерките на антизападната пропаганда.

Но както се посочва, най-новият играч в регионалната игра на надмощие е Китай. Всички страни от Западните Балкани с изключение на Косово са включени в инициативата на Пекин "Един пояс, един път". В региона поздравиха толкова необходимата помощ, търговия и постоянно нарастващия приток на инвестиции, конкуриращи и в някои области икономическото влияние на ЕС. И докато Пекин подкрепя европейската интеграция на региона, действията му будят подозрения в ЕС, че Китай може да използва икономическата си сила, за да получи политическа печалба.

Освен това китайските проекти не винаги отговарят на стандартите на ЕС за трайност и прозрачност. Поради това китайското икономическо влияние представлява риск за региона, особено когато става дума за дългове, защото много инвестиции идват под формата на заеми.

ЕС едва неотдавна осъзна тези опасности. НАТО и ЕС сега активно се стремят да потиснат руската пропаганда и Брюксел задвижи редица проекти за европейска свързаност, за да конкурира тези от Китай. Настъпилата година ще даде някои признаци за това вярва ли още регионът в европейското бъдеще, се казва в заключение на доклада, публикуван пред 55-ата Мюнхенска конференция по сигурността, която се състоя от 15 до 17 февруари.
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822